Marcin Krupa sadzący drzewo / fot. UM Katowice

Nie będzie bankomatu nasion kwiatów w Katowicach. To pomysł części radnych opozycji w Katowicach. Takiego bankomatu nie będzie, ale miasto za to podkreśla, ze sadzi drzewa na wniosek mieszkańców. Rozpatruje w tym roku ponad 300 takich wniosków – w zeszłym roku zatwierdzono 600 nasadzeń.

Radni Beata Bala, Jarosław Makowski, Patryk Białas i Magdalena Wieczorek wystąpili do prezydenta Katowic Marcina Krupy z propozycją stworzenia bankomatu nasion kwiatów przy Zakładzie Zieleni Miejskiej.

– Mieszkaniec pobierałby miarkę nasion wybranych kwiatów – może to być np. mak, rumianek, chaber, maciejka, facelia, len czy onętek – zbiera na upatrzone wcześniej miejsce, by na własną rękę zabrać się do pracy. Spulchnić, posiać, udeptać, podlać, a później po wykiełkowaniu dobrze jest jeszcze wyrwać co drugą siewkę, aby kwiaty miały przestrzeń do wzrostu – napisali radni w interpelacji.

Takiego bankomatu nie będzie. Decyzję miasta przekazał wiceprezydent Mariusz Skiba.

– Obecnie nie jest przewidziana realizacja przedsięwzięcia jw., które wymaga doprecyzowania technicznych szczegółów realizacji projektu: czy ma być to automat, czy miałyby odbywać się warsztaty dla mieszkańców oraz czy projekt byłby realizowany we współpracy z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego – podkreślał wiceprezydent Katowic.

Skiba zaznaczył, że w Katowicach: „realizowane są przedsięwzięcia których efektami są m.in. poprawa estetyki oraz warunków ekologicznych w mieście”. Chodzi choćby o działalność aplikacji „wCOP drzewo” – gdzie mieszkańcy oznaczają miejsca, w których chcieliby zasadzenia drzewa.

– W 2018 roku do realizacji zakwalifikowano ponad 600 nasadzeń, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko oraz na podniesienie walorów estetycznych okolicy. Ze względu na duże zainteresowanie społeczne projektem „wCOP drzewo”, aplikacja wystartowała również w tym roku. Mieszkańcy złożyli ponad 300 wniosków, które obecnie są weryfikowane m.in. pod kątem stanu własnościowego terenu, jego przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, występowania kolizji z istniejącą infrastrukturą oraz bezpieczeństwem ruchu, a także zgodności z przepisami prawnymi obowiązującymi w zakresie ochrony środowiska – poinformował Mariusz Skiba.

Wiceprezydent przypomniał również, że Katowice Miasto Ogrodów prowadzi konkurs „Plac na Glanc”, w ramach którego rewitalizowane są place na terenie Katowic. Projekt zakłada prowadzenie działań ekologicznych jak np. recykling. W sumie od 2013 roku już 9 placów na terenie Katowic zostało w ten sposób odrestaurowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.