foto: była piekarnia w Janowie / archiwum rodzinne Lubomiry Hellstein-Biernackiej

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych od wielu lat działa na terenie dzielnicy Janów-Nikiszowiec – przede wszystkim w Nikiszowcu. Mając świadomość, że Nikiszowiec i Janów to dwa odmienne i zróżnicowane pod wieloma względami miejsca, organizacja chce przybliżyć prawie 300-letnią historię Janowa. Tak narodził się pomysł projektu „Janów – wczoraj i dziś”, którego celem jest pokazanie, że Janów ma swoją ciekawą przeszłość, która może także pozytywnie oddziaływać na teraźniejszość i przyszłość.

W ramach projektu stowarzyszenie planuje m.in. powstanie publikacji pt. „Janów – wczoraj i dziś”. Będzie to kontynuacja dotychczasowych wydawnictw, które dotyczyły dzielnic Bytomia oraz Nikiszowca („Kleinfeld. Wielkie Historie na Małym Polu”, „Rozbark – Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku”). Publikacje te cieszyły się tak dużą popularnością, że nie są już dostępne w wersji papierowej. Wciąż jednak można przeczytać je w internecie.

– Książka o Janowie zachęcać będzie do poznania, a także odwiedzenia miejsca. I tym razem chcemy zwrócić uwagę na to, co w tym miejscu ciekawe i niepowtarzalne – dla mieszkańców, jak i dla osób odwiedzających dzielnicę. Pracując od wielu lat w obszarze ochrony dziedzictwa wiemy jak bardzo potrzebna jest praca ze stereotypami oraz jak ważne jest zadbanie o opowieść nt. swojej małej ojczyzny. Dlatego w książce tej przeszłość Janowa zostanie przedstawiona nie tylko przez historyka, ale także oczami mieszkańców. Dzięki ich wspomnieniom, zgromadzonym w rodzinnych archiwach pamiątkom i zdjęciom chcemy pokazać to, co dla Janowa symboliczne i charakterystyczne. Po raz kolejny sięgamy więc po „historię mówioną”, która jest dla nas bezcennym źródłem wiedzy. Ma ona także wielkie znaczenie dla tych, którzy dzielą się swoimi opowieściami – ich indywidualne, czasem wielopokoleniowe historie zostają usłyszane i utrwalone – informuje Małgorzata Krakowiak ze Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

Stowarzyszenie nie chce jednak zatrzymywać się tylko na przeszłości. Traktuje ją jako punkt wyjścia do teraźniejszości i przyszłości. Dlatego książka będzie też rodzajem przewodnika, zachęcającego do odwiedzenia Janowa i zmiany jego postrzegania. Będzie w niej można znaleźć trasę spacerową, której obiekty, czyli najciekawsze miejsca w Janowie – jak w prawdziwym przewodniku turystycznym – będą zaznaczone na mapie i opisane. Należy podkreślić, że trasa została ustalona razem z mieszkańcami. Którędy przebiega będzie można przekonać się już niedługo – podczas spaceru po Janowie, który odbędzie się 15 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (godz. 15.00, start przy Gazonie Mieroszewskich, skwer Zillmannów w Nikiszowcu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.