foto: Ewa Waszut

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych zaprasza do Nikiszowca na już 8. Jarmark na Nikiszu. W programie m.in. lot balonem i gra miejska. Będą także lokalni wytwórcy i muzycy. Nie zabraknie również smakołyków i dobrego piwa.

Tradycyjnie już Jarmark zorganizowany jest w pierwszy weekend po Barbórce, czyli 5 i 6 grudnia 2015 r. Organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby 160 wystawców prezentujących wyroby własne, w większości rękodzieła i sztuki użytkowej – m.in. malarstwa, rzeźby, ceramiki artystycznej, koronki, wyrobów z drewna, ozdób świątecznych, florystyki, krawiectwa artystycznego, biżuterii, gadżetów związanych z Nikiszowcem i Górnym Śląskiem.

Znajdzie się też coś dla smakoszy – na terenie Jarmarku będzie działać kilka lokalnych punktów gastronomicznych, kawiarnie, ciastkarnie. Będzie można spróbować śląskich maszketów, potraw wigilijnych, nie zabraknie też grzanego wina i piwa.

Na gości Jarmarku czeka też niezwykła atrakcja – w sobotę i w niedzielę od godziny 11:00 będzie można podziwiać Nikiszowiec z perspektywy balonu, który wzniesie się ponad dachy osiedla. Jeszcze wcześniej, bo już od 10:00, startuje karuzela wiedeńska i pociąg Świętego Mikołaja. W sobotę będzie można wziąć udział w grze miejsko-leśnej, czyli zabawie zorganizowanej wspólnie z Lasami Państwowymi oraz konkursie ekologicznym przygotowanym przez BioBazar. Wieczorem będzie można spotkać się z podróżnikiem Mieczysławem „Hajerem” Bieńkiem, który opowie o podróży „grzesznika” do Santiago de Compostela.

Niedziela zapowiada się równie atrakcyjnie. Poza kramami jarmarcznymi będzie ponownie balon, karuzela wiedeńska, a od 13:00 występy na scenie. Na niej zarówno coś dla dzieci – m.in. widowisko „Mikołajowe marzenia do spełnienia”, jak i dla nieco starszych widzów. Tradycyjnie już zagra Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek pod dyrekcją Andrzeja Pisarzowskiego. Zobaczyć będzie można też występ Teatru Studio 47 i ich Sceny z Życia Ślonzoka. Na nikiszowieckim rynku pojawi się także Mikołaj i jego świta.

Pod wieczór organizatorzy zaplanowali coś dla miłośników nowoczesnych elektronicznych brzmień, czyli koncert c.h.district i tegoroczne objawienie polskiej sceny muzycznej, czyli zespół RYSY, który zagra o godzinie 18:00.

Jarmark Na Nikiszu to, jak co roku, także różne wydarzenia towarzyszące. Stowarzyszenie FIL prowadzić będzie w oba dni zbiórkę publiczną, której celem jest wsparcie Centrum Zimbardo w Nikiszowcu. Dla spragnionych uroków Nikiszowca w sobotę i w niedzielę dostępne będą wycieczki z lokalnym przewodnikiem. W niedzielę odbędzie się zbiórka krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego realizowana przez Fundację Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.