25 marca podpisano w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego list intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz prowadzenia nowej instytucji kultury w Katowicach o nazwie „Panteon Górnośląski”.  Obecnie wiadomo nieco więcej odnośnie inwestycji, która ma zostać zrealizowana w podziemiach Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. 

Szczegóły związane z realizacją projektu przedstawiali sygnatariusze listu intencyjnego: metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Reklama

– Panteon Górnośląski ma upamiętniać najwybitniejsze postaci tego stulecia, różnych kultur i narodowości, które pracowały dla dobra tej ziemi– powiedział abp Wiktor Skworc. – Archikatedra pełni funkcję społeczną. Jest świadkiem polskości tych ziem, pomnikiem historii. Gdy wejdzie się do katowickiej katedry, to znajdzie się wiele tablic upamiętniających ważne wydarzenia społeczne z naszego regionu – dodał podczas piątkowej konferencji. W Katedrze co roku odbywa się około 80 wydarzeń ponad parafialnych, o charakterze diecezjalnym lub nawet przekraczających granice diecezji.

40 mln zł

Obecnie nie wiadomo jak będzie wyglądał montaż finansowy przedsięwzięcia. Wiadomo, że obiekt będzie kosztował około 40 mln zł, ale ta kwota może się zmniejszyć lub zwiększyć. Wiadomo też, że Archidiecezja będzie chciała pozyskać środki zewnętrzne na jej realizację.

Jak się dowiedzieliśmy w Archidiecezji Katowickiej, umowa określająca obowiązki – przede wszystkim te finansowe – poszczególnych partnerów ma zostać podpisana jeszcze w tym półroczu, będzie gotowa w przeciągu dwóch miesięcy.

– Cieszę się, że projekt zapoczątkowany przez ks. Arcybiskupa trafił na podatny grunt i wspólnie: strona samorządowa, strona rządowa oraz kościelna ten ważny projekt postanowiły zrealizować – stwierdził marszałek Jakub Chełstowski. – Archikatedra, która góruje nad miastem jest świetnym miejscem i wpisuje się w charakter Panteonu, który ma upamiętniać bogatą, ciekawą, jak i trudną historię regionu – dodał.

– Będzie to miejsce, w którym będziemy mogli poznać, a zarazem odświeżyć swoją wiedzę o tych wielkich Ślązakach, którzy dbali o dobro Górnego Śląska, którzy dbali o polskość Górnego Śląska – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

„Na wieki”

Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek podkreśla, że „Panteon Górnośląski” to najlepsza inwestycja, jaką można podjąć. Zdaniem wojewody będzie prezentować, to co region ma najlepsze – kapitał ludzki.

– Panteon, to coś, co pozostanie na wieki. W miejscu, które w sposób szczególny jest uhonorowane przez prezydenta RP, ponieważ cały zespół katedralny jest pomnikiem historii. Zatem po oddaniu Panteonu będziemy mieli z jednej strony ważny obiekt sakralny, z drugiej ważny obiekt historyczny, a z trzeciej jedno z najważniejszych miejsc kapitału ludzkiego, który walczył, tworzył i inspirował ówczesne pokolenia – mówił.

– Będzie to opowieść multimedialna o historii ostatnich stu lat Górnego Śląska wypowiedziana postaciami związanymi ze Śląskiem. Nie będzie to klasyczne muzeum, ponieważ ta przestrzeń nie będzie gromadziła eksponatów – mówił ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.

Przestrzeń instytucji ma się składać z trzech części: wprowadzającej, ekspozycyjnej i sakralnej. Wystawa ma być podzielona na cztery tematy związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła. Każda ze stref ma opowiadać o różnych grupach osób i ich wkładzie w historię i rozwój regionu.

Miejsce przeznaczone na organizację „Panteonu Górnośląskiego” to 2150 m2i 18 tys. m3, i mieści się w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla.

– W „czasach trudnych” był to magazyn darów przywożonych z Zachodu. Tam też był zorganizowany I Synod Diecezji Katowickiej – mówi o wnętrzu ks. Gaweł.

Wystawa ma zostać otwarta do 2022 r. Pod względem merytorycznym nad projektem czuwają naukowcy z Uniwersytetu Śląskiemu. Zespołowi przewodniczy ks. dr hab. Henryk Olszar. Koszt całości inwestycji jest szacowany na ok. 40 mln zł.

Wizualizację i opis wstępnej koncepcji znajdziecie tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.