Ruszył Klub Odpowiedzialnych Społecznie. To wsparcie dla tych, którzy na co dzień pomagają

A. Maciaszczyk

Ruszył Klub Odpowiedzialnych Społecznie (KOS). Jego celem jest mobilizacja ludzi, dla których ważne jest to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. To oni mają stanowić wsparcie, dla tych, którzy na co dzień pomagają na pierwszej linii, czy to w sądach, zmaganiach z urzędami, czy bezpośredniej pomocy mieszkańcom.

KOS powstał w ramach działalności Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic, które wspiera mieszkańców całego regionu.

– Na koncie mamy kilkaset spraw wygranych w sądach. Dzięki naszym działaniom miasta zainicjowały programy i inwestycje dla mieszkańców, a w niektórych przypadkach zrezygnowały z niekorzystnych rozwiązań – mówi Grzegorz Wójkowski, prezes Stowarzyszenia Bona Fides. – Mamy prawnika, który udziela porad prawnych, uczymy mieszkańców jak skutecznie dbać o swoje potrzeby, a czasem nawet jak protestować i korzystać z prawa do informacji publicznej – dodaje. To właśnie do prowadzenia między innymi tego typu działań zapleczem ma być KOS.

Reklama

– Klub powstał po to, by regularnie wspierać naszą działalność. Nawet niewielkie kwoty, jak 5 czy 10 zł miesięcznie  to dla nas dużo i robi różnicę – mówi Katarzyna Medwid, koordynatorka Klubu ze strony Stowarzyszenia Bona Fides. – Im nas więcej, tym więcej możemy zdziałać – dodaje.

Aby skutecznie i uczciwie funkcjonować, musimy pozostać niezależni, dlatego nie przyjmujemy pieniędzy od gmin i urzędów.

– Działania, które prowadzimy wymagają z jednej strony ekspertów, a z drugiej czasu. To nie jest tak, że społecznicy żyją powietrzem – tłumaczy Grzegorz Wójkowski. Spotkania z mieszkańcami, władzami miasta, przygotowywanie projektów uchwał, organizowanie happeningów, czy szukanie optymalnych rozwiązań prawnych, wymaga czasu i wiedzy. To właśnie KOS ma pomóc Bona Fides w dalszym działaniu dla dobra mieszkańców.

Co do tej pory osiągnęliśmy?

– Dzięki działaniom Bona Fides 4500 mieszkańców zaczęło decydować jak będzie wyglądać ich najbliższe otoczenie – wylicza Iwona Nowak, wiceprezeska Bona Fides. – Wygraliśmy ponad 400 spraw dotyczących prawa do informacji publicznej. Pomogliśmy mieszkańcom zebrać ponad 10 milionów złotych. Nowy wodny plac zabaw na Dolinie Trzech Stawów, parking na osiedlu Ścigały, zielony skwerek na osiedlu Kukuczki  w Katowicach – to tylko niektóre z naszych wspólnych osiągnięć, ponieważ działamy na terenie całego regionu.

Jak nas wspierać?

Wystarczy, że ustawisz w swoim banku stałe zlecenie, wpisując dowolną kwotę, którą chcesz przelewać co miesiąc na nasz rachunek: 49 2130 0004 2001 0272 7162 0001 Volkswagen Bank Direct Tytuł: Wpłata na cele statutowe. Przeznaczając nawet niewielką kwotę, wspólnie z nami stajesz się częścią wielkiej zmiany społecznej w swoim otoczeniu! Więcej informacji o Klubie znajdziesz na stronie www.bonafides.pl/kos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.