Rozpoczyna się gehenna drogowa w Katowicach. Ruszyły prace przygotowawcze do wartej 250 mln zł inwestycji, chodzi o przebudowę dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska) o łącznej długości 3,62 km, stanowiących dojazd do autostrady A4. To oznacza dla kierowców korki i wycięcie 640 drzew. Gdy inwestycja będzie już zrealizowana, ma usprawnić ruch w tym rejonie Katowic. 

– Razem z realizowaną przebudową w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki i Armii Krajowej – będą to, bez wątpienia, dwie najważniejsze drogowe inwestycje w Katowicach ostatnich lat. Oba węzły stanowią część głównych arterii komunikacyjnych miasta oraz są jednymi z najbardziej obciążonych ruchem kołowym skrzyżowań w kraju. Inwestycje mają zwiększyć nie tylko przepustowość dróg, ale również bezpieczeństwo – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wykonawcą robót o wartości 247,5 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie 85% jest konsorcjum firm NDI – BALZOLA, które przystąpiło już do pierwszych działań w terenie. Powstanie nowy bezkolizyjny węzeł drogowy, która ma docelowo oddzielić ruch lokalny od tranzytowego, a to spowoduje jego udrożnienie.

Reklama

– Nowy węzeł drogowy powstanie w rejonie skrzyżowania ul. 73 Pułku Piechoty (DK 81) z ul. Pszczyńską (DK 86) i linią kolejową. Wykonawca wykona także rozbudowę węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą i linią kolejową, rozbudowę fragmentu ul. Pszczyńskiej (DK 86) od węzła z autostradą A4 do węzła z ulicami: 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolistą. Powstanie tu węzeł typu „trąbka”, który składa się z łukowych zjazdów i wjazdów, z przecięciami na różnych poziomach, a także przejścia podziemne. Piesi zyskają połączenia ul. Kolistej pod wiaduktem w ciągu ul. Pszczyńskiej oraz przejścia podziemne oraz połączenia pomiędzy przystankami autobusowymi. Rowerzyści natomiast zyskają ścieżkę rowerową po zachodniej stronie ul. Pszczyńskiej oraz ciągi pieszo-rowerowe poprzeczne do ul. Pszczyńskiej – informują katowiccy urzędnicy.

Wytną drzewa

Trzeba będzie wyciąg drzewa w związku z inwestycją, ale miasto zapowiada nowe.

– Zakres prac wymaga zmian w zadrzewieniu. Przewidujemy wycięcie łącznie 640 drzew o średnicy większej niż 26 cm.  Pozostałe drzewa to głównie topole lub rośliny tzw. samosiejki – zapewnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta. – W Katowicach – mimo braku nakazu – przyjęliśmy politykę prowadzenia regularnych nasadzeń. W roku ubiegłym ZZM  nasadził ponad 4 tys. drzew i ponad 20,5 tys. krzewów. Te statystyki oznaczają, że na każde wycięte drzewo, ZZM nasadził w zamian 10 nowych – dodaje rzecznik.

O etapach inwestycji, będzie informować na bieżąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 27 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.