Reklama

W przedszkolach, żłobkach, domach dziecka i domach pomocy społecznej będzie można zobaczyć jaki jest stan powietrza w Katowicach. W sumie specjalne czujniki zostaną umieszczone w 140 punktach pomiarowych na terenie całych Katowic. Wyniki będą prezentowane w sieci i na tablicach informacyjnych.

Katowice wraz z partnerami z innych europejskich miast otrzymały dofinansowanie na realizację „AWAIR”, projekt ma zapewnić m.in. bardziej wiarygodną i dostępną informację na temat jakości powietrza w mieście.

Reklama

– Idea projektu dotyczy problemu zanieczyszczenia powietrza na terenach silnie zurbanizowanych i tak zwanych funkcjonalnych obszarach miejskich (Functional Urban Areas – FUAs), oraz ich wpływu na zdrowie mieszkańców (grupy najbardziej dotknięte to dzieci, osoby starsze czy osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krążenia). Projekt koncentruje się na rozwiązaniach systemowych i organizacyjnych, z punktu widzenia kontroli zjawiska, planowania działań naprawczych i prewencyjnych w skali makro (miasto + obszar metropolitarny FUAs) i mikro (na poziomie ulicy) – informuje Urząd Miasta Katowice.

Będzie plan na trujące powietrze

Wynikiem końcowym projektu ma być opracowanie planu dotyczącego zmniejszenia wpływu zanieczyszczenia powietrza i smogu na życie mieszkańców. Planuje się też w 140 lokalizacjach zainstalować czujniki pomiaru jakości powietrza.

– Wyniki pomiarów będą prezentowane w aplikacji utworzonej w ramach projektu zgodnej z indeksem jakości powietrza stosowanym przez WIOŚ (Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska – red.) na ekranach multimedialnych, wewnątrz budynków, w widocznym miejscu, w okolicy drzwi wejściowych – wyjaśnia Dariusz Czapla z katowickiego magistratu. System ruszy prawdopodobnie pod koniec tego roku.

W sumie projekt będzie realizowany przez 36 miesięcy – od 01.07.2017 do 30.06.2020. Jego wartość to prawie 2 mln euro. Budżet Katowic to niespełna 300 tys. euro, z czego nieco ponad 251 tys. euro to wsparcie unijne. Oprócz Katowic w AWAIR biorą udział m.in. miasta z Austrii i Włoch.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.