Salon klubowy / fot. Ł. Rąba
Reklama

Katowice na południu mają enklawę dla seniorów z głębokimi kieszeniami, ale i udogodnieniami, których próżno szukać czasem nawet na zamkniętych osiedlach. Mieszkania dla osób starszych do tanich nie należą, a co się stanie gdy senior umrze i mieszkanie trafi w ręce dzieci lub wnuków? Deweloper ma nadzieję, że sprzedadzą lokale na rynku wtórnym, choć może kusić, aby dołączyć do enklawy.

3 budynki z blisko 80 mieszkaniami dostosowanymi i przeznaczonymi dla seniorów. Do tego na parterze pierwszego z obiektów specjalny salon klubowy z telewizorem, biblioteką, tarasem i kącikiem szachowym. Całość zabezpieczono systemem przywoławczym, nad którym 24 godziny na dobę czuwa jeden z pracowników, to w skrócie Enklawa Kryształowa na Osiedlu Bażantowo w Katowicach.

Reklama

– Przeprowadziliśmy badania rynku i wiemy, że jest zapotrzebowanie na takie mieszkania – mówi Łukasz Rąba z Millenium Inwestycje.

Enklawa oferuje lokale od kawalerki po trzypokojowe ale nie są to tanie mieszkania. 33 metrowa kawalerka to koszy 190 tys. zł. Za 50 metrów zapłacimy już ponad 300 tys. zł, za 57 metrów – 370 tys. zł.

– Mieszkania wychodzą w granicy 5-5,5 tys. zł za metr, patrząc na skalę kraju nie jest to bardzo drogo – stwierdza przedstawiciel dewelopera i dodaje, że mieszkaniami interesują się seniorzy z całego kraju, a nawet zagranicy.

W pierwszym z budynku znajduje się 26 mieszkań, tutaj już 70 procent lokali zostało sprzedanych. Kupują je osoby w wieku 60+. Lokale mają od 33-71 metrów kw. W drugim i trzecim budynku dostępnych ma być po 27 lokali.

Co gdy senior umrze?

Seniorzy nie będą żyć wiecznie, dlatego zapytaliśmy przedstawiciela inwestora, co gdy po zmarłym lokatorze mieszkanie w spadku otrzymają wnuki lub dzieci. Jak się okazuje odstraszyć ich mają dodatkowe opłaty.

W koszty miesięczne wliczono utrzymanie systemu przywoławczego oraz salon klubowy. Deweloper ma nadzieję, że osoby młode nie będą chciały ponosić opłat z tytułu rzeczy, z których nie będą korzystały i zechcą odsprzedać mieszkania na rynku wtórnym.

Przy 40 metrach kw. łączne opłaty w mieszkaniu wynoszą około 550 zł plus media, a to akurat wcale nie taka straszna kwota. Kto wie, może katowicka enklawa dla seniorów z czasem odmłodnieje?

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.