Reklama

Sztuka naiwna wróciła do Katowic [zdjęcia]

D. Frost

/ fot. Irina Yaroshuk
Reklama

W piątek w katowickiej Galerii Szyb Wilson po raz 9. otworzono Art Naif Festiwal. Tradycyjnie główną częścią festiwalu była wystawa sztuki naiwnej, na której zostały zaprezentowane prace artystów z całego świata. W tym roku gości blisko 300 twórców z kilkudziesięciu krajów, między innymi z Hiszpanii, Francji, Włoch, Finlandii, Wenezueli, Chile czy nawet Australii. Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Hiszpania. Oprócz wystawy, podczas festiwalu odbyły się także koncerty, pokazy filmowe i warsztaty.

Sztuka naiwna to spojrzenie na rzeczywistość artystów nieprofesjonalnych, którzy odwołują się do dziecięcego sposobu malowania, choć nie wszyscy naiwni twórcy to samoucy. Często również artyści wykształceni w zakresie sztuk plastycznych wybierają świadomie właśnie taką formę ekspresji – prostą w wyrazie, pełną kolorów, bez jednoznacznie zaznaczonej perspektywy.

Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie festiwal sztuki naiwnej. Każdego roku temu międzynarodowemu przedsięwzięciu przewodzi jeden kraj, który staje się, na tych kilka festiwalowych tygodni, gościem specjalnym Katowic. Tym razem motywem przewodnim jest Hiszpania i właśnie w nawiązaniu do kultury tego kraju odbędą się liczne tematyczne wydarzenia towarzyszące.

Wernisaż wystawy uświetniły gorące rytmy flamenco połączone ze spektaklem cyrkowym w wykonaniu Varuma Teatro i Choni Cía Flamenca prosto z Sewilli.

Reklama

Oprócz bogatej wystawy głównej prezentowanej w Galerii Szyb Wilson festiwalowi towarzyszyć będą również ekspozycje towarzyszące związane tematycznie ze sztuką naiwną. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprosi na wystawę prac nieprofesjonalnych z własnych zbiorów, zatytułowaną „Na pograniczu światów”. W Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi będzie można nacieszyć oko ilustracją hiszpańską, a w trakcie trwania festiwalu będzie również okazja, aby zobaczyć wystawę „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” w Dziale Etnologii Miasta – Oddziale Muzeum Historii Katowic.

Organizatorzy dziewiątej edycji tego niezwykłego święta sztuki naiwnej zaplanowali na czas trwania festiwalu również warsztaty języka hiszpańskiego, pokazy filmowe, czy zajęcia flamenco. Nie zabraknie też okazji do zapoznania się z tajnikami sztuki podczas warsztatów plastycznych dla dzieci. Tradycyjnie wystawie w Galerii Szyb Wilson będzie towarzyszyć ArtJarmark w Nikiszowcu, zaplanowany w tym roku na 10 lipca, i Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, który przeniesie nas w dniach 1–3 lipca z Katowic prosto na Czarny Ląd.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. W Galerii Szyb Wilson wystawę można podziwiać do 19 czerwca.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie