fot. z Zespoł Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich
Reklama

Powstaje pierwsze Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej. Zgodę na to wyrazili katowiccy radni. To sposób na wzmocnienie szkolnictwa zawodowego w mieście i odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Jedno jest pewne, katowickie szkolnictwo czekają zmiany, a to oznacza, że część placówek zniknie z  mapy edukacyjnej miasta.

W zeszłym roku miasto próbowało rozpocząć wygaszanie Gimnazjum nr 15 w Katowicach-Giszowcu. Ostatecznie po protestach głównie rodziców, uczniów oraz mieszkańców dzielnicy – Urząd Miasta wycofał się z planów zamknięcia placówki. Prezydent zapowiedział wtedy opracowanie i przyjęcie polityki edukacyjnej miasta.

Reklama

Na ostatniej sesji radna Magdalena Wieczorek, po sygnałach od mieszkańców, dopytywała prezydenta miasta o plany względem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. Prezydent Marcin Krupa zapowiedział, że niczego miasto nie będzie robić na siłę. Trwają rozmowy z dyrektorami, nauczycielami i radami rodziców. Miasto chce poprawić jakość kształcenia w mieście i zwiększyć ilość „olimpijczyków” w Katowicach oraz uzyskiwać lepszy wyniki w rankingach szkół.

– Potem staniemy przed faktem podjęcia określonych już działań tworzących czy nową sieć czy tworzących zupełnie inne spojrzenie na proces edukacyjny miasta – stwierdził Marcin Krupa.

W listopadzie 2015 r. katowiccy radni przyjęli Politykę Edukacji Miasta Katowice Katowiczanin 2022. To pierwszy taki kompleksowy, szeroko konsultowany dokument, który wytycza kierunki rozwoju samorządowej oświaty. Wśród nich jest zapewnienie oferty kształcenia odpowiadającej na potrzeby mieszkańców Katowic. Dokument nie precyzuje, które placówki oświatowe będą zamykane lub wygaszane.

Analiza SWOT, przeprowadzona przez Komitet Sterujący na potrzeby Polityki Edukacji, wykazała zbyt niski odsetek uczniów przystępujących do  egzaminów zawodowych i zbyt niski odsetek ich zdawalności w niektórych zasadniczych i technicznych szkołach ponadgimnazjalnych. Brakuje również w ofercie samorządowej policealnych szkół kształcących w systemie zaocznym. Wśród zagrożeń zwrócono uwagę na ryzyko “wypadnięcia” ucznia z systemu edukacji przed uzyskaniem kwalifikacji zawodowych. Z drugiej strony odnotowano wysoki poziom edukacji zawodowej w niektórych szkołach i dobry poziom szkolnictwa zawodowego, który należy rozwijać.

Powstanie Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej

Jednym z pierwszych kroków w tym kierunku będzie powołanie Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej. Centrum powstanie na bazie Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich, w dotychczasowej siedzibie szkoły, czyli w budynku przy ulicy Techników 11. Ruszy od 1 września tego roku.

 – W myśl przyjętej polityki oświaty, chcemy wzmocnić szkolnictwo zawodowe w mieście. To z jednej strony chęć zapewniania kształcenia zawodowego na jak najwyższym poziomie, z drugiej odpowiedź na potrzeby rynku pracy – mówi wiceprezydent Marzena Szuba, której podlega m.in. wydział edukacji Urzędu Miasta w Katowicach.

– Skupienie w jednym miejscu wielozawodowej oferty edukacyjnej pozwoli na efektywne wykorzystanie bazy dydaktycznej kształcenia zawodowego i stałe doposażanie pracowni, z wykorzystaniem nie tylko środków budżetowych ale również funduszy unijnych – mówi Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacji.

Zespół Szkół Budowlanych dysponuje potencjałem, który będzie jeszcze wzmacniany. Budynek zostanie poddany kompleksowej termomodernizacji. Zespół złożył też dwa wnioski o realizację projektów unijnych. W 2016 roku wejdzie w życie projekt EFRR – Start w praktykę, wiążący się z rozbudową i modernizacją zawodowej infrastruktury edukacyjnej szkoły. Kolejny projekt, EFS – Absolwent ZSB – zawodowy specjalista, jest przewidziany na lata 2016 – 2018. Każdy z nich wspiera finansowo miasto.

Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej dołączy do grona kreatywnych szkół kształcenia zawodowego, do których należą już Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, Zespół Szkół Poligraficzno – Mechanicznych im. Armii Krajowej czy Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza, gdzie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach.

– W czasach tak szybko postępujących zmian i wymagającego rynku pracy, szkoła musi kształcić kompleksowo i nie może ograniczać. Cechą wyróżniającą i jednocześnie zadaniem szkół kształcących w zawodach jest rozwijanie naturalnych predyspozycji i zdolności młodych ludzi. Wybór dobrego zawodu jest niewątpliwie szansą na niezależność – mówi Renata Matla – Kocot, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich w Katowicach.

Szkoła współpracuje z lokalnym rynkiem pracodawców, uczelniami wyższymi, wysyła uczniów na zagraniczne praktyki i staże. Ma również własny internat mieszczący się w sąsiednim budynku, który gwarantuje zakwaterowanie młodzieży spoza Katowic i okolic.

Reklama

1 Komentarz

  1. Urząd tradycyjnie nic nie będzie mówił, a potem za pięć dwunasta dowiemy się, które szkoły mają iść pod nóż. Gdyby naprawdę traktowai mieszkańców z szacunkiem, jak to mówią, to takie informacje byłyby podawane i dyskutowane nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.