Seniorzy podczas prac ogrodowych w Katowicach
Reklama

Wolontariat – kojarzony z młodzieżą, studentami. Stereotypowo utożsamiany z młodością. Ale naprzeciw stereotypom wychodzą seniorki i seniorzy z Katowic, którzy w ramach projektu „Centrum Wolontariatu Seniorów 2014” pokazują swą aktywność, zaangażowanie i kreatywność. Aby wspomóc katowicki Archidiecezjalny Dom Hospicyjny, postanowili włączyć się w akcję „Pola nadziei” i posadzili żonkile.

Pomysł powstał podczas spotkań z animatorką wolontariatu z Regionalnego Centrum Wolontariatu. – Pośród wielu propozycji, właśnie sadzenie żonkili najbardziej przypadło do gustu seniorkom i  seniorom – mówi Milena Skupień, wspomniana animatorka. – W akcje zaangażowali się pomimo pewnych zdrowotnych niedyspozycji. W pracach ogródkowych nie przeszkodziły im ani bóle pleców ani deszczowa momentami pogoda – dodaje.

Reklama
przedszkole
Seniorzy z przedszkolakami

Pomysł był dopiero początkiem. Później nawiązano kontakt z Archidiecezjalnym Domem Hospicyjnym im. bł. Jana Pawła II z Katowic, które w mieście organizuj kampanię „Pola nadziei”. Do sadzenia żonkili niezbędne było także miejsce. I właśnie wtedy do akcji dołączyło Miejskie Przedszkole nr 75 im. Jana Brzechwy w Katowicach –  do dyspozycji seniorów oddało część swojego ogrodu.

Prace ogrodowe trwały kilka dni. Od przekopania wyznaczonego terenu, przez oczyszczanie i grabienie ziemi. Do ostatniej czynności, jaką było sadzenie, włączyły się także przedszkolaki.  Wspólnie z wolontariuszami udało im się zasadzić aż 120 cebule kwiatów .

Jaki był cel akcji? – Przede wszystkim, chcemy zachęcić osoby dojrzałe do aktywności. Chcemy pokazać im, że są sprawni, że mogą być kreatywni i że jest wiele miejsc, instytucji czy organizacji, w których mogą działać jako wolontariusze. Są przecież osobami dysonującymi olbrzymim doświadczeniem; zarówno zawodowym jak i życiowym.  Poza tym takie działania są świetną okazją do nawiązywania nowych znajomości – mówi Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Dlaczego sadzono akurat żonkile? Bo kwiaty te są międzynarodowym symbolem opieki hospicyjnej.  A kampania „Pola nadziei” organizowana jest właśnie po to, by społeczeństwo uwrażliwić na potrzeby osób terminalnie chorych i ich rodzin.

Regionalne Centrum Wolontariatu ciągle poszukuje seniorów-wolontariuszy. Najbliższe spotkanie dla osób zainteresowanych wolontariatem odbędzie się 23 października o godz. 16.30 w Regionalnym Centrum Wolontariatu, na ul. Warszawskiej 19.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.