fot. Natalia Podbielska
Reklama

Już wkrótce rozpocznie się 22 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbywać się będzie pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Europejskie Dni Dziedzictwa to tysiące wydarzeń w całej Europie, w tym roku także w dwóch dzielnicach Katowic: Nikiszowcu i Szopienicach.

W sobotę 13 września w podcieniach przy placu Wyzwolenia w Nikiszowcu pojawią się stragany ze starociami. W godz. od 11.00 do 14.00 będzie można kupić przedmioty codziennego użytku, które przed laty służyły mieszkańcom Nikiszowca i Janowa. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zorganizuje kiermasz taniej książki oraz nowości wydawniczych. Dla dzieci i młodzieży przygotowano gry i zabawy literackie oraz przedstawienie „Bajkowego Teatrzyku”. Podczas jarmarku zorganizowany zostanie także plener malarzy Grupy Janowskiej.

Reklama

W niedzielę 14 września w szopienickiej Walcowni Cynku przy ul. 11 listopada w godz. od 12.00 do 18.00 będzie można m.in. wziąć udział w zwiedzaniu walcowni z przewodnikiem, zobaczyć dwie wystawy czy uczestniczyć w warsztatach RecyklingArt.

W sobotę 20 września Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu zaprasza na wystawę „Pocztówki z Wielkiej Wojny”, gdzie o godz. 12.00 odbędzie się prezentacja niepublikowanych pocztówek ze zbiorów uczestnika I wojny światowej, pana Antoniego Przybyły, mieszkańca Janowa. Podczas spotkania po raz pierwszy zostanie opublikowana lista mieszkańców dawnej gminy Janów obejmującej Janów, Giszowiec i Nikiszowiec, którzy polegli na wszystkich frontach I wojny światowej.

Warto także odwiedzić neobarokowy kościół pw. św. Anny i znajdujące się w obrębie placu kościelnego Miejsce Pamięci, które poświęcone zostało górnikom – mieszkańcom dzielnicy, którzy zginęli podczas pracy w miejscowej kopalni od czasu założenia Nikiszowca do dnia dzisiejszego.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w hiszpańskiej Grenadzie podczas Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.