Otwarcie wystawy na ul. Mariackiej
Reklama

Po raz kolejny kultura trafia na ulice. A nawet – dosłownie sięga bruku. Tym razem zadbał o to katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Katowiccy historycy przygotowali wystawę plenerową, która stanęła dzisiaj na ulicy Mariackiej w Katowicach. Kilka plansz z unikalnymi zdjęciami z okresu od 1939 roku to część ogólnopolskiej wystawy „Polska Walcząca”.

Katowicka część ekspozycji znalazła swoje miejsce na ul. Mariackiej tuż obok Kościoła Mariackiego. Wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku w tej skali wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Autorami  scenariusza wystawy są: dr Paweł Rokicki i Tomasz Gonet.

Reklama

 – Wystawy rządzą się własnymi prawami, aby spełniały swoją funkcję edukacyjną muszą być przystępne. Dlatego ograniczyliśmy część opisową do niezbędnego minimum, a główny walor wystawy stanowi jego część ikonograficzna – powiedział Tomasz Gonet, pracownik katowickiego oddziału IPNu oraz współautor wystawy.

 – Ta wystawa jest bardzo potrzebna. Odbywa się w przededniu dwóch ważnych rocznic, mianowicie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, ale również rocznicy zagłady Romów– skomentował Pan Piotr Spyra. -Te dwie daty symbolizują to czym była Polska Walcząca. Z jednej strony pokazują wymiar rasistowski wielkich zbrodni, ale symbolizują też ten najbardziej krwawy, największy wysiłek zbrojny jakim było powstanie warszawskie – dodał wicewojewoda śląski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Ponadto zaprezentowane zostały również sylwetki wybranych bohaterów, w tym Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944 r. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze Ł cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

 – Jeszcze kilkanaście lat temu, ludzie powszechnie nie wiedzieli o tych bohaterach, którzy dzisiaj znajdują się na tych tablicach, nikt nie słyszał o Żołnierzach Wyklętych, nikt nie słyszał o Henryku Sławiku, mimo że odzyskaliśmy 25 lat temu wolność. Ta wolność była niepełna, niepełna dlatego że o tych ludziach nie mówiono. Od kilku lat się to zmienia. Życzę IPN’owi aby dotychczasowe sukcesy rozwijał w przyszłości – mówił podczas inauguracji wystawy wiceprezydent Katowic, Michał Luty.

Ciekawym akcentem jest pięć plansz regionalnych opracowanych przez Katowicki oddział IPN. Odwiedzający mogą przenieść się w czasie do września 1939 r. w Katowicach, zobaczyć jak działało podziemie niepodległościowe na Śląsku, a także realizację akcji Burza przez Śląski Okręg AK. Ukazano również kształtowanie się z jednej strony władzy komunistycznej w regionie oraz równolegle podziemia antykomunistycznego na Śląsku i represje wobec niego.

Wystawa prezentowana jest od dzisiaj do 29 sierpnia 2014 r.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.