Trwa konkurs „Ilustracja ze snu”, dla dzieci do 10 roku życia

Ewa Waszut

Reklama

„Sonia śpi gdzie indziej” to historia dziewczynki, która pierwszy raz nocuje poza domem, u swojej nowej koleżanki. Obie bardzo się z tego cieszą, ale okazuje się, że u Celestyny jest zupełnie inaczej niż u Sonii. Wszystko jest inne – zapachy, zwyczaje, jedzenie, łóżko i inne są też sny…

24 marca 2017 roku do kin wszedł film dla dzieci pt. „Sonia”, który jest ekranizacją książki „Sonia śpi gdzie indziej” Pii Lindenbaum. Od kilku lat Wydawnictwo Zakamarki wydaje książki obrazkowe tej znanej i cenionej autorki i ilustratorki. Wśród nich są historie o Nusi, Igorze, Filipie, Zlatance i Soni.

Reklama

Wydawnictwo Zakamarki wraz z Festiwalem Filmowym Kino Dzieci przygotowało konkurs Ilustracja ze snu, który przeznaczony jest dla dzieci do 10 roku życia. Dla zwycięzców – nagrody książkowe i filmowe ufundowane przez Wydawnictwo Zakamarki i Festiwal Filmowy Kino Dzieci.

Rozmawiam z Katarzyną Skalską, dyrektor i redaktor naczelną Wydawnictwa Zakamarki.

Ewa Waszut: „Sonia śpi gdzie indziej” Pii Lindenbaum to książka szwedzkiej autorki, dla dzieci od lat trzech i wydana w Państwa Wydawnictwie w 2013 roku. Czy już wtedy było wiadomo, że powstanie film „Sonia”? Czy to zadecydowało o jej wydaniu w Polsce?

Katarzyna Skalska: Wydając książkę „Sonia śpi gdzie indziej” nie wiedzieliśmy, że powstanie na jej podstawie film. Pija Lindenbaum jest jedną z naszych ulubionych autorek i wydajemy jej książki od początku istnienia wydawnictwa, a więc od 2007 roku. Książka o Soni była ósma w kolejności, a obecnie mamy ich w ofercie już jedenaście. Bardzo nas ucieszyło, kiedy w 2016 roku film o Soni pojawił się na festiwalu Kino Dzieci, a następnie Stowarzyszenie Nowe Horyzonty postanowiło wypuścić go do dystrybucji, tak by mógł pojawić się w kinach w całej Polsce.

Ewa Waszut: Rzadko się zdarza, że autorka tekstu jest również autorką ilustracji… Poza tym tekstu jest niewiele…

Katarzyna Skalska: Może nie jest to zjawisko powszechne, ale wcale nie aż tak rzadkie. W ostatnich czasach coraz więcej takich książek trafia do Polski, a także coraz więcej ich w Polsce powstaje, tzw. książek autorskich, gdzie za tekst i ilustracje odpowiada jedna osoba. Książka obrazkowa, gdzie tekst i ilustracja mają taki sam udział w snuciu opowieści, to niezwykła skarbnica szczegółów, skojarzeń, różnych poziomów odczytań. Z ilustracji dowiadujemy się tego, czego nie ma w tekście, często rzeczy bardzo istotnych, bez których opowieść byłaby niepełna lub wręcz niezrozumiała. Pija Lindenbaum jest w tej formie naprawdę mistrzynią.

Ewa Waszut: Zastanawiam się jak autorka to robi? W swoich książkach dla dzieci porusza trudne tematy (np. załamanie nerwowe rodzica w „Filip i mama, która zapomniała”, stereotypy i role płciowe w „Igor i lalki”, uczucia strachu, wstydu, marzeń…), bohaterami jej książek są dzieci ciche i mające wiele obaw… a te książki to przecież hity w wielu krajach! Co takiego jest w tych książkach? Albo czego nie ma?

Katarzyna Skalska: W tych książkach są prawdziwe dzieci. Czyli dzieci, które niekoniecznie są odzwierciedleniem wyobrażeń czy życzeń rodziców. Dzieci, które przeżywają całe spektrum emocji, również tych trudnych, takich jak złość, nieśmiałość czy zazdrość. Jednocześnie zawsze sobie z tymi emocjami na końcu opowieści radzą, sytuacja się rozwiązuje, czasem w nieoczekiwany sposób. Pija Lindenbaum niezwykle umiejętnie pokazuje zachowania, reakcje, fantazję i myśli dzieci, dzięki czemu dzieci odnajdują się w jej książkach, czują, że historia jest naprawdę o nich.

Ewa Waszut: InfoKatowice.pl, dział Familia wspiera konkurs plastyczny związany z książką „Sonia śpi gdzie indziej”. Jak zachęci Pani do udziału w nim młodych katowiczan (i mam nadzieję, nie tylko katowiczan)?

Katarzyna Skalska: Zapraszamy do udziału w konkursie „Ilustracja ze snu”. Aby do niego przystąpić, warto znać książkę lub film. Książkowa i filmowa Sonia spędza noc w domu swojej nowej koleżanki Celestyny, gdzie wszystko okazuje się być zupełnie inne niż to, co zna z własnego domu. Emocje nagromadzone w ciągu dnia znajdują swoje odzwierciedlenie podczas snu, nierzadko przekształcając się w abstrakcyjne wizje. Zachęcamy dzieci, by przypomniały sobie własne sny i spróbowały przedstawić je w formie plastycznej, a konkretnie za pomocą kolażu. Prace wraz z odpowiedziami na kilka pytań o książce/filmie należy przesłać na adres Wydawnictwa Zakamarki do 15 kwietnia 2017. Wcześniej należy zapoznać się z regulaminem, gdzie znajdują się szczegółowe informacje. Oczywiście przewidziane są nagrody!

Szczegóły konkursu

Ciekawy reportaż o Wydawnictwie Zakamarki

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.