Warsztaty dla kandydatów / fot. Fundacja Napraw Sobie Miasto
Reklama

W Katowicach odbyły się warsztaty dla przyszłych radnych. Wspólnie pracowali nad postulatami na nową kadencję. W Kato Science Corner odbyły się niecodzienne warsztaty. Przy wspólnym stole usiedli kandydaci i kandydatki na radnych Katowic z Forum Samorządowego, Koalicji Obywatelskiej i Katowice 2050.

Prawie 30 osób, których nazwiska zobaczymy 7 kwietnia na kartach do głosowania, przyjęło zaproszenie do współpracy i wzięło udział w warsztatach w formule World Cafe. Wspólnie wypracowali i podjęli się realizacji kilkunastu postulatów dot. m.in. energetyki, klimatu, transportu czy edukacji, możliwych do realizacji w nowej kadencji samorządowej. 

Reklama

Spotkanie było częścią społecznej i apartyjnej akcji czykatowice.pl, powołanej z inicjatywy Fundacji Napraw Sobie Miasto. 

„Ten warsztat przyniósł to, za czym tak bardzo tęsknią wyborcy i wyborczynie” – mówi Agata Otrębska, jedna z organizatorek – spokojną merytoryczną rozmowę, wspólną pracę ponad politycznymi podziałami i wzięcie przez kandydatów i kandydatki „na klatę” konkretnych zobowiązań. 

–„Najciekawszym komentarzem na temat naszego warsztatu są opinie osób, które z niego wychodziły. Wszyscy dziękowali za stworzenie tej agory, a co trzecia prosiła o więcej” – podsumowuje spotkanie Kamil Szewczyk

Wiele tematów dyskutowanych przy stolikach dotyczyło “zielonej” przyszłości miasta.

„Wyzwania związane ze zmianami klimatu, dotyczą przyszłości naszej i następnych pokoleń” – mówił jeszcze przed warsztatami radny Krzysztof Kraus, członek Forum Samorządowego „Wykraczają poza pięcioletnią perspektywę. Dlatego dobrze, że dzięki warsztatom już teraz, jeszcze przed wyborami, będziemy mieć okazję poszukać tego, co nas łączy, by później efektywniej współpracować w walce o lepszy klimat i jakość życia” – dodaje. 

„Te wybory samorządowe będą inne. To widać nie tylko w Katowicach. Jest wiele osób, które nie chce czekać, aż pan czy pani “z plakatu” zaprosi ich swój wiec wyborczy. Chcemy, by ważne dla nas kwestie, pojawiły się w debacie, więc wychodzimy naprzeciw. W Katowicach podjęliśmy próbę integracji ludzi z różnych środowisk politycznych wokół ważnych dla nas tematów” – mówi Marta Zwolińska, jednak z organizatorek. 

Organizatorzy zapytali lokalnych społeczników (organizacje pozarządowe i przedsiębiorców) o najważniejsze ich zdaniem (i możliwe do szybkiego wdrożenia) zmiany dla miasta. Po tych konsultacjach powstała lista społecznych postulatów dla Katowic.

Podczas warsztatów aktualni i potencjalni radni zostali poproszeni o przeczytanie tych postulatów, ocenę, czy ich wprowadzenie w życie jest realne, a dalej zmienianie ich kształtu, na taki, pod jakim osobiście mogliby się podpisać. 

Zaproszenie na warsztaty przyjęli (alfabetycznie): Martyna Banasiak (K2050), Patryk Białas (KO), Maciej Biskupski (FS), Mikołaj Buszman (K2050), Bożena Filas (K2050, Jacek Kalisz (KO), Krzysztof Kraus (FS), Grzegorz Lebek (KO), Urszula Machowska, Juliusz Muskała (K2050), Konrad Mrozowski (K2050), Milena Nocoń (KO), Małgorzata Norek (K2050), Natalia Nowak-Trojnar (KO), Adam Południak (KO), Maria Ryś (FS), Adam Skowron (FS), Aleksandra Szczepańska (K2050), Adrian Szymura (FS), Małgorzata Tomecka (KO), Przemysław Walas (KO), Artur Wieczorek (KO), Magdalena Wieczorek (KO), Piotr Ziegler (K2050)

Ze wsparciem czterech przedstawicieli NGO grupa wypracowała 16 możliwych do szybkiego wdrożenia postulatów. Pod każdym z nich podpisało się między 8 a 19 osób. Deklarując, że jeśli zostaną radnymi, będą dążyć do ich realizacji.

Wśród postulatów znalazły się m.in.: Stworzenie programu budownictwa komunalnego KZGM; stworzenie miejskiego rejestru drzew; określenie możliwości wprowadzenia uchwały krajobrazowej; zainicjowanie analizy i powołanie zespołu koordynującego dot. analizy łączenia ruchu zbiorowego kolej – GZM. Pełna lista dostępna jest na stronie czykatowice.pl 

„Pracowaliśmy razem przez 3 godziny” – podsumowuje Paweł Wyszomirski, organizator. „100 dni po wyborach zobaczymy, co udało nam się razem zrobić. Wierzę, że każda podróż zaczyna się od małych kroków i właśnie zrobiliśmy kilka pierwszych w wyjątkowo zgodnym gronie” – dodaje. 

Kolejnym krokiem jest wspieranie radnych, którzy zadeklarowali chęć działania na rzecz poszczególnych zmian. A po wyborach, monitorowanie postępów. Proces można śledzić na akcji.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.