Inwestycja zrealizowana w ramach Zielonego Budżetu / fot. UM Katowice
Reklama

3 mln zł na  zielony projekty w Katowicach. Wkrótce startuje kolejna edycja Zielonego Budżetu. W tym roku wnioski będzie można składać od 11 marca. 

Mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje projekty od 11 marca do 8 kwietnia za pomocą formularza online, który dostępny będzie na stronie bo.katowice.eu. Następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najlepsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tej edycji, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

Reklama

Najlepsze projekty to te, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury realizujemy zadania dotyczące m.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji zieleni skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt” – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. 

Zielony Budżet miasta Katowice to proces konsultacji społecznych, który pomaga zdiagnozować potrzeby mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. Można zgłaszać zadania takie jak: nasadzenia drzew i krzewów, rewitalizację zieleni małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy też warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony przyrody i ekologii. 

Inspiracje z Dzielnicowej Giełdy Pomysłów

Osoby zainteresowane zgłoszeniem wniosku do Zielonego Budżetu miasta Katowice mogą skorzystać z propozycji jakie wpłynęły w ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów. W ramach przygotowanej ankiety, w obrębie jednej dzielnicy, mieszkańcy mogli wskazać kilka pomysłów na zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. Łącznie wypełniono 371 ankiet, przy czym 259 zostało zgłoszonych za pomocą formularza online, a 112 w formie papierowej. Pomysły wraz z lokalizacją należało dopasować do kategorii, które wyodrębnione zostały na podstawie najczęściej zgłaszanych pomysłów w Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy Katowic najwięcej propozycji przypisali do kategorii:

  • Infrastruktura drogowa i rowerowa – 214
  • Zieleń miejska i mała architektura – 174
  • Kultura i integracja mieszkańców – 133

Właśnie z kategorii „Zieleń miejska i mała architektura” oraz „Ochrona środowiska i zwierząt” (110 propozycji) najwięcej pomysłów wpisuje się w założenia Zielonego Budżetu miasta Katowice. Więcej informacji o Zielonym Budżecie oraz propozycjach zgłoszonych w ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów można znaleźć na stronie: bo.katowice.eu.

Dotychczas zrealizowane inwestycje to m.in. urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin m.in. w Bogucicach, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu, łąki kwietne na os. Tysiąclecia, ogród deszczowy na Bażantowie czy zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach. W ostatnich miesiącach zakończono również realizację takich zadań jak Lawendowa czytelnia przy Bibliotece Śląskiej, park kieszonkowy u zbiegu ul. Markiefki i Piotra w Bogucicach czy zazielenienie okolic wybranych przystanków komunikacji miejskiej w Dąbrówce Małej. W 2024 roku realizowanych będzie 108 zadań z poprzedniej edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice.

Harmonogram 5 edycji Zielonego Budżetu

Zgłaszanie wniosków 11 marca – 8 kwietnia
I etap weryfikacji wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji 9 kwietnia – 23 maja
II etap weryfikacji wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji 24 maja – 11 września
Etap prac Zespołu Oceniającego 12 września – 23 września
Ogłoszenie wyników pracy Zespołu Oceniającego oraz informacji o wyborze zadań do realizacji do 30 września 
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.