Parking na Placu Sejmu Śląskiego / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Nowa polityka parkingowa w Katowicach. Hospicjum straci dużo pieniędzy na płatne parkingi? Miasto tłumaczy i nie wyklucza korekty w polityce parkingowej. Chodzi o Hospicjum Domowe im. św. Franciszka w Katowicach. W sprawie placówki interweniował u prezydenta Katowic jeden z radnych, posypały się też gromy pod adresem miasta na grupie facebookowej. 

Hospicjum dojeżdża do pacjentów, od 1 grudnia weszła w życie nowe polityka parkingowa Miasta Katowice. Jedna z pracownic w sieci opisała sytuację placówki, której lekarze i pielęgniarki dojeżdżają do pacjentów na terenie miasta. Ta nie rysuje się kolorowo. Rocznie parking w Katowicach miałby kosztować placówkę około 33 tys. zł. 

Reklama

„Niestety mimo naszych pism do prezydenta miasta oraz rady miasta nie udało nam się uzyskać możliwości bezpłatnego parkowania! Bezpłatnie pomagamy mieszkańcom miasta Katowice od 36 lat, obecnie mamy ponad 220 chorych, rocznie jest to ponad 720 osób. Czy ktoś z Państwa ma moc by wpłynąć na urząd Miasta Katowice by tak jak wcześniej nasze samochody były zwolnione z opłat za parkowanie. Nasze auta mają kartę dla osób niepełnosprawnych” – pisała w swoim apelu w sieci pracownicy Hospicjum.

Wpis na grupie Facebookowej „Po prostu Katowice” / print screen

Wcześniej w sprawie Hospicjum do miasta wystąpił radny Dawid Kamiński z Forum Samorządowego. Apelował o wprowadzenie zerowych stawek opłat dla Hospicjum św. Franciszka. W sprawę angażowali się też inni radni: Patryk Białas, Adam Lejman-Gąska czy Adam Skowron.

„Znalezienie darmowych wolnych miejsc do parkowania na miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami może stanowić duży problem dla pracowników Hospicjum, którzy często muszą szybko reagować na zgłoszenia pacjentów (tzw. wizyty interwencyjne), a codzienne parkowanie na płatnych miejscach spowoduje duże wydatki dla Hospicjum. W imieniu swoim oraz Hospicjum św. Franciszka zwracam się z prośbą o przeanalizowanie zgłoszenia oraz pozytywne rozpatrzenie interpelacji” – napisał radny Kamiński. 

Uchwała, którą przyjęto w Katowicach nie daje takiej możliwości. 

„Przepisy uchwały nie przyznają Prezydentowi Miasta Katowice uprawnienia do obejmowania ww. stawką innych podmiotów w drodze zarządzenia lub indywidualnych decyzji. Wobec powyższego przyznanie wnioskowanych stawek na rzecz Hospicjum wymaga zmiany uchwały” – wyjaśnił wiceprezydent, Bogumił Sobula. 

W Urzędzie Miasta Katowice dowiedzieliśmy się, że miejsc parkingowych dla osób z kartami uprawniającymi do parkowaniu na miejscach dla niepełnosprawnych w strefach płatnego parkowania jest 350.

„Osoby posiadające kartę parkingową osoby niepełnosprawnej mogą parkować bezpłatnie w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania i Strefie Płatnego Parkowania wyłącznie na odpowiednio oznakowanych stanowiskach postojowych (niebieskie koperty) – takich miejsc w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania i Strefie Płatnego Parkowania jest ok. 350. Jeśli pojazdy hospicjum posiadają kartę dla osób niepełnosprawnych, to na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych mogą parkować bezpłatnie” – poinformowała InfoKatowice.pl Sandra Hajduk z Urzędu Miasta Katowice. „Pierwszego grudnia wszedł w życie pewien pakiet rozwiązań. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować sytuację i jeśli będą takie potrzeby – wprowadzać pewne korekty w zakresie funkcjonowania stref płatnego parkowania” – dodaje. 

Uchwała przyjęta przez radnych zawsze może zostać zmieniona na sesji Rady Miasta Katowice.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.