Parking / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Ponad 700 osób podpisało się pod petycją do miasta. Chcą bezpłatnego parkingu dla pojazdów Hospicjum Domowego im. św. Franciszka. O sprawie pisaliśmy wcześniej, placówka zderzyła się z ogromnymi kosztami za parkowanie. 

Hospicjum wyliczyło, że po wprowadzeniu nowej polityki parkingowej – obowiązuje od 1 grudnia –  rocznie zapłaci za parkowanie około 36 tys. zł. To zawrotna kwota dla placówki, która od przeszło 30 lat działa w Katowicach. Obecnie nie udało się dojść do porozumienia z miastem w tej sprawie, choć urzędnicy nie wykluczają zmian w polityce parkingowej. Przyjęta uchwała obecnie nie pozwala na wprowadzenie zerowych stawek dla Hospicjum.

Reklama

„Koszt pokrycia abonamentów dla samych zespołów wyjazdowych to 36 tys. złotych rocznie. Jest to kwota, która może uniemożliwić nam dalszą, holistyczną opiekę nad chorymi. Personel medyczny dyżuruje 24h/dobę, niejednokrotnie wykonując wizyty interwencyjne.  Według ww. Uchwały karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które zostały przydzielone do samochodów hospicyjnych, będą miały zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku zaparkowania samochodu w miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Ze względu na bardzo ograniczoną ilość takich miejsc, niemożliwym jest, by na czas każdorazowej wizyty u pacjenta, parkować na nich samochód.  Dodatkowo szukanie takiego wolnego miejsca wiąże się z wydłużeniem czasu dotarcia personelu medycznego do podopiecznego, którego stan zdrowia wymaga naszej pomocy. Zaproponowane w Uchwale stawki abonamentowe nie uwzględniają również działalności Stowarzyszeń. Wykonując wizyty domowe w Strefach Płatnego Parkowania Hospicjum zostałoby narażone na poniesienie bardzo dużych, dodatkowych kosztów. Uważamy, że zniesienie poboru opłat w Strefach Płatnego Parkowania, dla oznakowanych samochodów hospicyjnych jest jak najbardziej zasadne” – czytamy w petycji. 

W strefie płatnego parkowania jest około 350 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Miasto jednak nie wyklucza zmian w polityce parkingowej. 

„Pierwszego grudnia wszedł w życie pewien pakiet rozwiązań. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować sytuację i jeśli będą takie potrzeby – wprowadzać pewne korekty w zakresie funkcjonowania stref płatnego parkowania” – mówi Sandra Hajduk z Urzędu Miasta Katowice. 

Obecnie podpisało ją ponad 700 osób. Dostępna jest tutaj. 

Nowa polityka parkingowa w Katowicach. Hospicjum straci dużo pieniędzy na płatne parkingi?

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.