Strażacy pracujący na miejscu gruzowiska / fot. mł. asp. Damian Golański, kpt. Piotr Zwarycz / Państwowa Straż Pożarna Katowice
Reklama

Prokuratura: Dwie kobiety nie zginęły w wyniku wybuchu gazu na parafii w Szopienicach. Są zarzuty dla 75-latka, któremu grozi 10 lat więzienia, ale zarzuty nie dotyczą zgonu dwóch kobiet – matki i córki (69 i 41 lat), które mieszkały na probostwie. Kobiety zdaniem biegłych miały wcześniej zażyć leki, którymi się zatruły. „Brak jest podstaw do przyjęcia, iż osoby te żyły w momencie wybuchu” – twierdzą śledczy. 

Do wybuchu i zawalenie się budynku na terenie parafii kościoła ewangelicko-augsburskiego w Katowicach-Szopienicach doszło w styczniu 2023 roku. 

Reklama

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego  Katowice – Wschód w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 75- letniemu mężczyźnie, który oskarżony został o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji gazu ziemnego oraz nieumyślne doprowadzenie do eksplozji, w następstwie którego to zdarzenia doszło do zawalenia się budynku probostwa. Mężczyzna pozostaje w tymczasowym areszcie. 

W tym zdarzeniu obrażeń doznała dwójka dzieci i ich ojciec. 

„Jak ustalono przyczyną eksplozji w budynku probostwa był wypływ gazu do pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez rodzinę oskarżonego. W ocenie prokuratora dowody zgromadzone w śledztwie – w tym opinia biegłego z zakresu gazownictwa wskazują, iż oskarżony celowo rozszczelnił instalację gazową w swoim mieszkaniu, co spowodowało wypływ gazu. Przeprowadzone dowody nie pozwoliły natomiast na ustalenie, czy zainicjowanie wybuchu było wynikiem celowego działania czy przypadku. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznała zamieszkująca w budynku rodzina: dwójka małoletnich dzieci i ich ojciec, a nadto budynek probostwa uległ częściowemu zawaleniu” – informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.  

Straty Parafii Ewangelicko – Augsburskej oszacowano na ponad 6 mln złotych. Uszkodzeniu uległy także okoliczne budynki i samochody, w tym: kościół parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Katowicach oraz budynek Szkoły Podstawowej (szkoda ponad 700 tys. zł.), Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego (szkoda ponad 900 tys. zł.). Łącznie status pokrzywdzonego prokurator przyznał 19 osobom fizycznym i innym podmiotom.

Kobiety nie zginęły w wybuchu

Śledczy ustalili, że dwie kobiety, których ciała znaleziono w gruzowisku, nie zginęły w wyniku wybuchu. 

„Na podstawie szczegółowych  opinii biegłych ustalono, iż zasadniczą przyczyną zgonu dwóch kobiet, których ciała wydobyto pod gruzów zawalonego budynku, było zatruciem lekami, które zażyły wcześniej i brak jest podstaw do przyjęcia, iż osoby te żyły w momencie wybuchu” – przekazała prokuratura. 

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.