Profanum uległo sacrum. Deweloper wycofał się z inwestycji. Parafia mówiła o „zamachu na Kościół” i groziła InfoKatowice.pl sądem za cytowanie fragmentu pisma, które zostało skierowane do miasta.
Chodzi o budowę 7-kondygnacyjnego budynku przy kościele w rejonie ulic Morawskiej i Wrocławskiej, który już od 40 lat funkcjonuje w Katowicach. O działkę pod budowę obiektu w latach 70. zabiegał prezydent USA Jimmy Carter. Obiekt miał zostać zasłonięty przez inwestycję dewelopera, przynajmniej tego obawiali się przedstawiciele kościoła.
Radny wystąpił do miasta
W tej sprawie na prośbę przedstawicieli kościoła do miasta wystąpił radny Forum Samorządowego i Marcin Krupa.
„Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie wniosku Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP w zakresie sprzeciwu wobec ewentualnego zamierzenia inwestycyjnego w postaci budowy siedmiokondygnacyjnego budynku w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła na skrzyżowaniu ulic Morawskiej i Wrocławskiej” – napisał Józef Zawadzki, radny Forum Samorządowego w piśmie do prezydenta Marcina Krupy.
Szerzej sprawę opisali przedstawiciele kościoła w piśmie do radnego, które też trafiło do miasta.
„Obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu miasta, sporządzony przez Prezydenta Miasta Katowice uchwalony przez Radę Miasta Katowice, bardzo dobrze przyczynił się do harmonijnej rozbudowy dzielnicy; powstała w rejonie ulic Morawskiej, Zakopiańskiej i innych, nowa zabudowa niska jednorodzinna 2-3 kondygnacyjna, a architektura i skala naszej Świątyni znakomicie wpisuje w obecne ustalenia planu i zagospodarowania przestrzennego, stanowiąc naturalną dominantę architektoniczną i funkcjonalną jako usługa kultury. Miejscowy plan zagospodarowania był starannie opracowywany i konsultowany z całą społecznością dzielnicy, uzgadniany z wszystkimi instytucjami w tym Parafią Rzymskokatolicką i społecznością Chrześcijan Baptystów. Przeszedł również całą procedurę przewidzianą ustawą. Natomiast obecnie planowana zabudowa przez dewelopera jest,,zamachem na Kościół”, burzy i wyłamuje się z tych demokratycznych ustaleń; przeszło trzykrotnie w swojej wysokości i intensywności zabudowy, co doprowadzi nie tylko do zasadniczej dysharmonii z istniejącym zagospodarowaniem, ale istotnie zdeprecjonuje przestrzennie i funkcjonalnie naszą Świątynię i całe otoczenie” – czytamy w piśmie Kościoła Baptystów do Urzędu Miasta Katowice.
Ostatecznie inwestor wycofał się.
„Inwestor […] wycofały wniosek w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Wrocławskiej, Wróblewskiego i Morawskiej w Katowicach, dotyczący budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z częścią usługową wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą techniczną i komunikacyjną […] W związku z powyższym w dniu 16 października 2023 r. zostało umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice ogłoszenie Prezydenta Miasta Katowice informujące o tym fakcie oraz uznaniu postępowania w tej sprawie za bezprzedmiotowe” – czytamy w piśmie sygnowanym przez jednego z wiceprezydentów, ale niewiadomo którego. Nazwiska w piśmie brak.
„Naruszenie dóbr osobistych”
Parafia natomiast skierowała do InfoKatowice.pl pismo w sprawie „zaprzestania naruszania dóbr osobistych”. InfoKatowice.pl miało szkalować dobre imię kościoła w artykule, w którym zacytowano fragment pisma przygotowanego przez przedstawicieli kościoła. Chodzi o fragment, w którym przedstawiciele parafii piszą o „zamachu na Kościół”.
„Mój Mandant kategorycznie podkreśla, że działania podejmowane w związku z planowaną inwestycją przy ul. Wrocławskiej, Wróblewskiego i Morawskiej w Katowicach nie dotyczą stricte Kościoła, ale całej społeczności osiedla Bogucice w Katowicach, a zatem problem z inwestycją jest zagadnieniem ogólnospołecznym, a nie kościelnym. Co więcej, analiza stanu faktycznego i prawnego wnioskowanej inwestycji deweloperskiej prowadzi do wniosku, że w sprawie pojawiają się także zagadnienia prawne, które uniemożliwiają na ten moment procedowanie wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a z przyczyn oczywistych nie są one znane opinii publicznej.
Twierdzenia zawarte w artykule jakoby cyt. „Przedstawiciele zboru mówią o „zamachu na Kościół”, którego dokonać ma deweloper” nie polegają zatem na prawdziwie i uderzają w dobre imię mojego Mandanta” – czytamy w piśmie do InfoKatowice.pl.
Prawnik InfoKatowice.pl po analizie sprawy uznał żądania i zarzuty kościoła za bezpodstawne.
„Treść artykułu oparta została na legalnie pozyskanych materiałach, opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej. Artykuł wyłącznie opisuje te źródła i wprost je cytuje. Nie można również uznać, iż pismo skierowanego do radnego Józefa Zawadzkiego nie było bezpośrednim wystąpieniem Kościoła Chrześcijan Baptystów w Katowicach, skoro wprost w nim to zostało wskazane. Twierdzenia zawarte w wezwaniu o rzekomym naruszeniu dóbr osobistych są więc całkowicie chybione, gdyż zawarte w artykule treści są prawdziwe, oparte zostały na publicznie dostępnych informacjach, a w szczególności nie mają one charakteru znieważającego.
Wobec powyższego, Stowarzyszenie wskazuje, iż artykuł prasowy przygotowany został w sposób rzetelny, przy poszanowaniu zasad prawa, zwłaszcza prawa prasowego, a wezwanie Kościoła Chrześcijan Baptystów w Katowicach do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych jest całkowicie bezpodstawne” – stwierdził Aleksander Oliwa, radca prawny Stowarzyszenia Bona Fides z Katowic, które jest wydawcą InfoKatowice.pl.