Atal Olimpijska / fot. ATAL
Reklama

Drapacz chmur w Strefie Kultury nie będzie wyższy. 35-piętrowy budynek przy ulicy Olimpijskiej mierzyć będzie 128,66 m, osiągnął już swoją docelową wysokość konstrukcyjną. Z tej okazji odbyła się tradycyjna uroczystość budowlana, tzw. wiechowe.

Sporych rozmiarów kompozycję, z gałęzi drzewa iglastego oraz symbolicznych akcesoriów ciesielskich, wciągnięto na ostatnią kondygnację obiektu przy ulicy Olimpijskiej za pomocą żurawia.

Reklama

„ATAL Olimpijska to nasz flagowy projekt, z najwyższym wieżowcem w historii firmy. Przy Pętli Słonecznej powstaje także inny wysokościowiec ATAL, Sky+. Świadczy to o naszym postrzeganiu Katowic jako miasta ogromnych perspektyw rynkowych, a jednocześnie o zapotrzebowaniu na tego rodzaju spektakularne inwestycje, które dookreślają wielkomiejski charakter górnośląskiej metropolii – powiedział Zbigniew Juroszek, prezes ATAL.

Atal Olimpijska / fot. mat. pras.

Prace przy ATAL Olimpijska rozpoczęły się w grudniu 2021 r. Konstrukcję budynku realizowano w systemie szalunku samowznoszącego, który jest techniką bardzo wydajną, a jednocześnie gwarantującą najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Dzięki temu możliwy był szybki postęp prac w tempie około trzech kondygnacji na miesiąc. W czasie największego natężenia robót załoga budowy liczyła ponad 300 pracowników. Teraz na obiekcie prowadzone będą prace instalacyjne, wykańczane będą poszczególne piętra, montowana będzie stolarka okienna i specjalne okładziny elewacyjne. Aby usprawnić komunikację, robotnicy korzystają z windy osobowej, która porusza się z prędkością 40 metrów na minutę.

Choć wieżowiec przy Olimpijskiej osiągnął już swoją maksymalną wysokość konstrukcyjną, to przybędzie mu jeszcze kilku metrów. Stanie się tak za sprawą umiejscowionego na dachu tarasu widokowego. Będzie on spektakularnym zwieńczeniem obiektu i pozwoli mieszkańcom oraz ich gościom cieszyć oko imponującym widokiem na panoramę Katowic, a nawet góry. Znakomita widoczność ze szczytu wysokościowca to także efekt jego położenia na wzniesieniu. Po ukończeniu budynek osiągnie w najwyższym punkcie rzędną 411,16 m n.p.m., co uplasuje go pod tym względem na pierwszym miejscu
w regionie.

Zaprojektowane w wieżowcu rozwiązania są zgodne z najnowszymi trendami architektonicznymi i urbanistycznymi. Są to m.in.: fasada aluminiowa z dużymi przeszkleniami, elewacja wentylowana, balustrady ze szklanym wypełnieniem. Projekt przewiduje użycie nowoczesnych materiałów wysokiej jakości, w tym m.in.: elewacyjnych płyt kompozytowych, tynku elewacyjnego z miką odpornego na proces starzenia. Wykończenie posadzek loggi zaprojektowano w postaci płyt ceramicznych bez użycia kleju.

Cały zespół ATAL Olimpijska łącznie obejmuje 710 mieszkań i 17 lokali użytkowych w trzech budynkach. Oprócz 35-piętrowego (oznaczenie B), dwa pozostałe (A i C) będą mieć po 17 pięter. Na pełną wysokość wzniesiono już budynek A, zaś prace przy wieży C znajdują się na etapie płyty fundamentowej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.