Mural na ulicy Gliwickiej 58 / fot. KAw
Reklama

Nowy mural odsłonięto w Katowicach. To postać związana z Katowicami i Załężem. Chodzi o działacza społecznego i pasjonata teatru, harcmistrza Jerzego Lisa, który zginął rozstrzelany w Oświęcimiu. Mural został zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego. 

Autorami muralu jest artystyczny duet Czary-Mury, znany m.in. z realizacji muralu Ryśka Riedla w Tychach. Ta dwójka także odpowiada za inną pracę, która w ostatnim czasie ozdobiła jeden z katowickich budynków. Mowa o muralu przedstawiającym Zbigniewa Wodeckiego. Pojawił się on na ul. Tylnej Mariackiej i wzbudził uznanie nie tylko wśród mieszkańców Katowic. O muralu zrobiło się głośno w całej Polsce. 

Reklama

Mural widoczny od dziś na budynku przy ul. Gliwickiej to efekt projektu „ZAŁĘSKA DRUŻYNA – mural ku pamięci Jerzego Lisa”, który został zgłoszony w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Autorką wniosku jest Wiola Berlik, a pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Przełożyło się ono na drugie miejsce wśród lokalnych projektów, które uzyskały najwięcej głosów.

Mural / fot. KAW

To nie pierwszy obraz, który ozdobił ścianę budynku przy Gliwickiej 58. Wcześniej miłośnicy sztuki ulicznej mogli tu obserwować m.in. pracę „Kobiety wiedzą co robią” z uwiecznionym wizerunkiem dr Jolanty Wadowskiej-Król, słynnej „Doktórki od familoków”, która prowadziła badania dzieci z Szopienic, Burowca i Dąbrówki Małej pod kątem narażenia na ołowicę. Mural poświęcony lekarce stworzył Andrzej Wieteszka.

„Mural ozdobił budynek należący do miasta, którym zarządzamy w imieniu Katowic. Zawsze z dużą ciekawością i aprobatą podchodzimy do tego typu pomysłów i wspieramy artystów, którzy mają pomysł na to, jak uatrakcyjnić przestrzeń, w której żyjemy. W naszych zasobach można znaleźć więcej kamienic i bloków, które stały się podkładem dla prawdziwych dzieł sztuki, a jako KZGM angażujemy się i pomagamy również, w miarę naszych możliwości, w innych inicjatywach, na przykład studentom katowickiej „filmówki” – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.