Odsłonięcie muralu Jana Furtoka / fot. D. Czapla / Urząd Miasta Katowice
Reklama

W Katowicach odsłonili mural Jana Furtoka. To piłkarska legenda GKS-u Katowice. Mural ozdobił ścianę budynku przy ulicy Granicznej 13. W uroczystym odsłonięciu muralu brał udział piłkarz wraz z rodziną oraz m.in. prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Mural to pomysł kibiców zrzeszonych w stowarzyszeniu SK1964. W sprawę jego powstania zaangażował się radny Krzysztof Pieczyński, który napisał do miasta w tej sprawie.

Reklama

„Wszystkie kroki podejmowaliśmy wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia. Dziś nie ukrywam satysfakcji z efektu końcowego, gdyż dla mnie Jan Furtok był nie tylko moim sportowym idolem, ale uważam, że zdecydowanie najlepszym piłkarzem w historii GKS-u. Dziś jesteśmy przyjaciółmi, z czego jestem bardzo dumny – mówi Krzysztof Pieczyński.

Również Prezydent Marcin Krupa nie ma wątpliwości, że Janowi Furtokowi należała się taka forma uhonorowania.

„Trochę czasu trwało dobranie odpowiedniej lokalizacji dla muralu z jego wizerunkiem, ale udało się znaleźć godne miejsce. Co prawda Jasiu pochodzi z Kostuchny, ale jako wybitny katowiczanin w pełni zasłużył na uhonorowanie w samym Śródmieściu – podkreśla prezydent Katowic.

Sam zainteresowany był mocno wzruszony odsłonięciem muralu, dziękował zarówno prezydentowi Katowic jak i „Andrutowi” czyli radnemu Krzysztofowi Pieczyńskiemu.

„W imieniu całej mojej rodziny jestem wdzięczny za ten piękny gest. Bardzo dziękuję kibicom, którzy zawsze mnie wspierali, pomagając osiągać najwyższe cele w mojej karierze zawodniczej” – wyznał Jan Furtok.

Odsłonięcie muralu Jana Furtoka / fot. D. Czapla / Urząd Miasta Katowice

Kim jest Jan Furtok? Poniżej notka przygotowana przez miasto:

Jan Furtok urodził się 9 marca 1962 roku w Katowicach-Kostuchnie. Piłkarską karierę rozpoczął w MK Górnik Katowice, a już w 1977 roku trafił do GKS-u Katowice. W latach 1979-1988 oraz 1995-1998 w barwach GieKSy rozegrał 209 ligowych meczów, w których zdobył 88 bramek, co jest rekordem klubu. W niemieckiej Bundeslidze był najlepszym polskim strzelcem przed erą Roberta Lewandowskiego. W latach 1988–1995 w barwach HSV Hamburg i Eintrachtu Frankfurt rozegrał 188 meczów, zdobywając 60 goli. W 1991 rok został wicekrólem strzelców Bundesligi, a także wybrany najlepszym obcokrajowcem rozgrywek. W Reprezentacji Polski zagrał w 36 meczach, zdobywając 10 bramek, będąc m.in. uczestnikiem Mistrzostw Świata w Meksyku w 1986 roku. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem grup młodzieżowych w GKS-ie, a także – jak do tej pory – ostatnim trenerem I drużyny GKS-u w Ekstraklasie (w 2005 roku).

W 1986 roku Jan Furtok w barwach GKS Katowice zdobył Puchar Polski. Numer 9, z którym przez całą karierę grał w Gieksie został przez klub zastrzeżony i na zawsze przypisany do jego nazwiska. Do 2009 związany był z GKS jako prezes klubu, 5 stycznia 2010 został dyrektorem sportowym kadry narodowej. W 2017 otrzymał specjalną nagrodę klubową „Super Buka” – nagrodę specjalną GKS-u Katowice. Do dzisiaj mieszka w Kostuchnie, południowej dzielnicy Katowic.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.