Elektroodpady / fot. KAW
Reklama

Jak pozbyć się elektroodpadów w Katowicach? To nie taka prosta sprawa, bo to odpady, które trzeba specjalnie zagospodarować. 

Bez urządzeń elektrycznych nikt dziś nie wyobraża sobie życia – towarzyszą nam one praktycznie w każdej czynności – gotowanie, pranie, sprzątanie, praca, czas wolny – wykorzystujemy je praktycznie wszędzie, ponieważ ułatwiają i uprzyjemniają naszą codzienność. Z każdym rokiem producenci tych urządzeń unowocześniają je, proponują nowe wersje – czy słusznie, to już inna kwestia, ale faktem jest, że nieustannie wymieniamy sprzęty na nowsze. Stare trzeba jakoś zagospodarować, a nie można tego zrobić poprzez wyrzucenie ich do najbliższego pojemnika na odpady. Przy każdej okazji apeluję, aby dla dobra naszej planety i nas samych oddawać je w miejsca, które zapewnią ich skuteczny recykling” – tłumaczy wiceprezes MPGK Katowice Robert Potucha.

Reklama

Mamy kilka możliwości, które można wykorzystać, aby prawidłowo pozbyć się elektroodpadów. Możemy sami zawieźć je do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów. W Katowicach obecnie działają trzy – przy ul. Zaopusta 70, ul. Obroki 136 i ul. Milowickiej 7B. Po zakończeniu modernizacji będzie również działał znajdujący się w centrum punkt przy ul. Bankowej 10, co zapewne ułatwi oddawanie odpadów mieszkańcom centrum i okolicznych dzielnic. Remont ma się zakończyć wiosną przyszłego roku. Oprócz tego można zamówić odbiór dużych elektroodpadów ze swojego domu – pod numerem telefonu 12 292 66 66 lub przez stronę elektrosmieciarka.pl można się umówić na odbiór odpadów w dogodnym terminie. 

Elektroodpady można również zostawić w sklepie podczas zakupu nowego sprzętu – tego samego rodzaju i spełniającego te same funkcje. Dodatkowo sklepy wielkopowierzchniowe również muszą przyjmować zużyty sprzęt (ważne, aby żaden z wymiarów urządzenia nie przekraczał 25 cm). 

W ostatnim czasie MPGK prowadziło akcję zbierania elektroodpadów, które można było oddać na parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach przy ul. Misjonarzy Oblatów MN, gdzie ustawiony był specjalny kontener. W ramach akcji oddano 1 680 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Najczęściej mieszkańcy dostarczali do kontenera zużyte urządzenia AGD tj.: lodówki, kuchenki, kilka pralek, mniejsze i większe zamrażarki, okapy kuchenne, odkurzacze. Sporą część zebranych odpadów stanowił drobny sprzęt RTV i komputerowy: radia, radiobudziki, głośniki, monitory, laptopy, tablety. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.