Reklama

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywać się będzie od 4 do 13 września w Kinie Kosmos, Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto.

17. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie odbywać się wyjątkowej formule. Z powodu epidemii Festiwal przeniesiono z maja na wrzesień i, jak ogłosili organizatorzy, odbędzie się on po raz pierwszy w formie hybrydowej. Na początku września ruszy edycja kinowa w siedmiu miastach. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy festiwal potrwa od 4 do 13 września, zaś w Gdyni od 9 do 18 września. Następnie od 19 września do 4 października część filmów z tegorocznego programu widzowie będą mogli zobaczyć online. Zwieńczeniem festiwalowego szaleństwa będzie projekt edukacyjny „Podłącz się. Kino dokumentalne online” obejmujący bezpłatną prezentację kilkunastu filmów, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Kultura w sieci, i który zostanie zaprezentowany w październiku.

Reklama

Z czułości do świata

W tym roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się pod zainspirowanym mową noblowską Olgi Tokarczuk hasłem „Z czułości do świata” i poprzez wyjątkowe filmy pozwala z uwagą i empatią przyjrzeć się fascynującym zjawiskom współczesności i je zrozumieć.

W tegorocznym programie Festiwalu znajdziemy najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat: fascynujące portrety zwyczajnych ludzi („Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja; „Grubaski na front”, reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen), ale też obrazy poświęcone wybitnym osobowościom świata kultury i sztuki („Forman vs Forman, reż. Helena Trestikova i Jakub Hejna, „Tarantino: Bękart kina”, reż. Tara Wood; „Margaret Atwood. Słowo to siła”, reż. Nancy Lang i Peter Raymont). Wyruszymy w podróż do odległych miejsc – Chin, Indii, na Bliski Wschód i obejrzymy najnowsze filmy mistrzów światowego dokumentu: Wernera Herzoga czy Erwina Wagenhofera. Jak zwykle nie zabraknie również tytułów, które dotykają najbardziej palących problemów i zjawisk współczesnego świata: ekologii, niszczenia naszej planety, poszukiwania religijności czy istoty prawdy w zalewie fake newsów. Wśród festiwalowego repertuaru znajdziemy też intymne portrety opowiadające o wchodzeniu w dorosłość („Dlaczego podskakuję”, reż. Jerry Rothwell „Nastolatki, reż. Sebastien Lifshitz) czy o kruchych relacjach międzyludzkich.

Millennium Docs Against Gravity po raz drugi w Katowicach

Za sprawą współpracy Festiwalu z Instytucją Filmową Silesia Film śląska edycja 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w trzech katowickich kinach Silesia Film: Kinie Kosmos, Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto. Katowice dołączyły do grona miast festiwalowych w 2019 roku, dzięki czemu widzowie ze Śląska i południowej Polski mogli oglądać najważniejsze światowe dokumenty ostatnich lat. W ciągu ośmiu festiwalowych dni pierwszej śląskiej edycji Festiwalu (12-19 maja 2019) w katowickich kinach Instytucji Filmowej Silesia Film pokazano blisko 50 filmów na 120 seansach, które zgromadziły prawie 4500 widzów. Grand Prix śląskiej edycji Festiwalu zdobył film Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova „Kraina miodu”, który pół roku później został nominowany do Oscara w kategoriach „Najlepszy film międzynarodowy” oraz „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”.

Podczas tegorocznej śląskiej edycji Festiwalu w naszych trzech katowickich kinach będzie można obejrzeć 50 filmów festiwalowych, a widzowie wezmą udział w spotkaniach z twórcami, debatach; będą też mogli zagłosować w Konkursie o Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.