http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kino_Swiatowid_Katowice.jpg

Katowickie kino ma 110 lat. Z tej okazji odbędzie się m.in. projekcja odtworzonego pierwszego polskiego filmu fabularnego, będą spotkania z ciekawymi gośćmi oraz prezentacja urządzenia kinematograficznego, które przeniesie nas do początków kina niemego.

Na koniec 2019 roku przypadały 110 urodziny Kina Światowid. To właśnie symboliczne świętowanie urodzin obiektu odbędzie się jeszcze w styczniu pokazem m.in. pierwszego rodzimego filmu fabularnego, który został odtworzony w Łodzi.

– 1902 roku pionier rodzimej kinematografii, Kazimierz Prószyński, za pomocą skonstruowanego przez siebie biopleografu realizuje uchodzący za pierwszy polski film fabularny „Powrót birbanta”. Kilka lat później, w 1909 roku, przy ulicy Grundmannstrasse w Katowicach powstaje Kino „Colosseum”: pierwsze wybudowane w mieście od podstaw, zdolne pomieścić aż 400 widzów, z dumą reklamujące się jako „największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku” – poinformowała Instytucja Filmowa Silesia Film.

Reklama

Film zaginął

Film „Powrotu birbanta” Kazimierza Prószyńskiego zaginął podczas wojny. Odtworzenia filmu przy użyciu skonstruowanego na podstawie fotografii biopleografu i z zachowaniem wszelkich prawideł ówczesnej sztuki filmowej podjęło się Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Efekty mogliśmy podziwiać na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie odtworzony za pomocą zrekonstruowanego biopleografu „Powrót birbanta” z Jakubem Gierszałem w roli tytułowej pokazano na Gali Otwarcia Festiwalu.

W Kinie Światowid „Powrót birbanta” zobaczymy już 30 stycznia 2020 roku o godz. 18.30. Pokazowi zrekonstruowanej wersji filmu towarzyszyć będzie szereg dodatkowych atrakcji: prelekcja na temat Kazimierza Prószyńskiego zwanego polskim Edisonem, pokaz dokumentu prezentującego proces rekonstrukcji filmu, warsztaty pokazujące w praktyce zasadę działania biopleografu oraz spotkanie ze Stanisławem Janickim, historykiem kina, autorem słynnego cyklu „W starym kinie”, Januszem Królem, scenografem i autorem efektów specjalnych, który – wykorzystując techniki, którymi posługiwał się sam Prószyński – zrekonstruował biopleograf i umożliwił nam przeniesienie się do fascynujących początków kina oraz profesorem Rafałem Syską, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Piotrem Kuleszą, Kierownikiem Działu Wystaw i Zbiorów NCKF. Spotkanie poprowadzi Anita Skwara.

– Wszystkich, którzy chcą razem z nami uczcić 110-lecie działalności swojego ulubionego kina, zapraszamy do odnowionych wnętrz Kina Światowid w czwartek, 30 stycznia o 18.30. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa zdjęć ze zbiorów NCKF w Łodzi – zachęca Silesia Film.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 27 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.