Dony nad Muzeum Śląskim / fot. Slaskie.pl

W Katowicach na niebie tańczyły drony. Ogromne multimedialne widowisko „INDUnauci” z udziałem aktorów, muzyków, maszyn, wielkich ruchomych obiektów oraz dronów zakończyło jubileuszową 10 edycję Industriady. Na niebie przy Muzeum Śląskim tańczyły drony.

„Indunauci – industrialni podróżnicy wędrujący od kraju do kraju, od wyspy do wyspy, od fabryki do fabryki. Kreślą mapy, wysłuchują i zapamiętują opowieści (czasami rejestrują je na konstruowanych na pokładzie Indunautilusa rekorderach), sporządzają i kolekcjonują rysunki techniczne, ratują rozbitków, pomagają ofiarom piratów-luddystów, przyjmując ich na pokład. Tym, którym nie mogą już pomóc ofiarują pamięć i honorowe pożegnanie” – tak w skrócie autorzy widowiska wyjaśniają motyw przewodni przedstawienia jakie rozegrało się na terenie Muzeum Śląskiego.

Teren wokół muzeum zamienił się w wielką fabrykę w której pojawiły się maszyny – giganty, rodem z powieści Juliusza Verne’a, a także sami Indunauci ucharakteryzowani na postaci z Mad Maxa.Na wieży wyciągowej szybu „Warszawa” dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, rozbłysło wielkie industrialne serce a sama wieża stała się tłem multimedialnego pokazu. Niespodzianką przygotowaną przez organizatorów był pokaz świetlny dronów, które układały się w symbole i figury związane z przemysłem i samą Industriadą.

Całemu przedstawieniu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołów: Pasimito i Rube Świnye oraz 40-osobowej Orkiestra Dętej Silenzio z Woli. Autorem muzyki jest Maciej Obara, muzykami dyrygował Nikola Kołodziejczyk. Autorami konceptu Indunautów są Tomasz Szabelski i Adam Kowalski, za scenografię i maszyny odpowiedzialny był Piotr Tetlak, przedstawienie zorganizowały Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Muzeum Śląskie.

To jednak nie koniec świętowania 10 Industraidy. 9 czerwca, podczas „Niedzieli u przemysłowca”, swoje drzwi otworzy odwiedzającym aż 7 obiektów pałacowych związanych z historią industrializacji. Będzie można je zwiedzać z przewodnikiem lub samemu przechadzać się po pałacowych korytarzach. Nie zabraknie pokazów dawnych strojów, tańców czy dworskich zwyczajów. Pasjonaci muzyki będą mogli posłuchać różnych gatunków w wyjątkowych wnętrzach magnackich rezydencji. Dla osób, które potrzebują kreatywnego działania zaplanowano warsztaty, gry i zabawy. Do tego projekcje filmowe, wystawy lub plenery malarskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.