FOTO: Alberto Luis Gonzalez Garcia / Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach
Reklama

Urząd Pracy będzie przyznawał dotacje na szkolenia także tym, którzy mają pracę. Krajowy Fundusz Szkoleniowy to wyjątkowa pula środków pieniężnych jakimi dysponują urzędy pracy. Mają służyć nie tworzeniu nowych miejsc pracy, ale utrzymaniu tych już istniejących.

Są to środki finansowe przeznaczone na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Jego celem jest dostosowanie umiejętności osób pracujących do wymogów rynkowych. Zwiększenie inwestycji w kadry powinno poprawić zarówno pozycję firm, jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.

Reklama

– To jedyne pieniądze, jakie przeznaczone są na podnoszenie kompetencji zawodowych osób, które już pracują, a nie bezrobotnych, którzy dopiero poszukują zajęcia – mówił Grzegorz Tokarski, członek Rady Rynku Pracy i wiceprezes Krajowego Centrum Pracy na specjalnej konferencji poświęconej właśnie KFS. Bezronocie jest bardzo niskie, z drugiej strony pracodawcy zwracają uwagę na fakt, że mają coraz większe problemy ze znalezieniem kompetentnych pracowaników. Trzeba to zmienić i te fundusze służą właśnie do tego – podkreślał.

Na jedną osobę w 2016 r. będzie można otrzymać kwotę ok. 12 000 zł. Mikroprzedsiębiorcy  będą mogli otrzymać 100% dofinansowania, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa 80% .
Dofinansowanie można przeznaczyć na:
1. określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia ustawicznego, które ma być dofinansowane,
2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Starać się o nie mogą pracodawcy i pracownicy z mikro, małych, średnich, dużych przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych. Środki przyznawane są na kształcenie pracodawców oraz pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę i wymiar etatu. Nie mogą skorzystać z KFS osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Aby moc wnioskować o dotacje muszą zatrudnić co najmniej 1 osobę na umowę o pracę. Nie jest ważny wymiar etatu, nie musi zatem był pełny.

W 2016 roku środki będą przeznaczone przede wszystkim na:
1) wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego tj. pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, mającego na celu uzyskanie lub uaktualnianie kompetencji do celów zawodowych,
2) wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników, którzy mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej,
3) wsparcie młodych, nowo zatrudnionych pracowników na podstawie umów w ramach programu „Praca dla młodych”.

Aby uzyskać dofinansowanie wystarczy złożyć wniosek do właściwego urzędu pracy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.