Reklama

Najważniejszy dokument strategiczny Katowic czeka aktualizacja, a zainteresowanych uczestnictwem w tym procesie – bezsenne noce. W dwa tygodnie – w tym jeden świąteczny – musimy zaproponować inwestycje do realizacji do roku 2030. Jeśli nie zrobimy tego my, jest mała szansa, że ktoś podejmie się tego za nas. Bo niby komu na naszych sprawach będzie zależało bardziej niż nam? – pyta Dawid Ślusarczyk

Katowice przymierzają się do długo wyczekiwanej aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta – podstawowego dokumentu określającego wieloletnie zamierzenia inwestycyjne i przedsięwzięcia do realizacji w całym mieście aż do roku 2030. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie i można by wykrzyczeć z entuzjazmem „Nareszcie!”, gdyby nie kilka drobnych przeoczeń, które uczynią udział w konsultacjach bardzo trudnym. Już teraz katowiczanie powinni ruszyć do bibliotek miejskich i pytać o ankiety, które posłużą do zebrania uwag i opinii mieszkańców.

Reklama

Dwa tygodnie na odzew

Konsultacje społeczne w sprawie aktualizacji Strategii potrwają od 1 do 15 kwietnia – w tym czasie wypadało by nie tylko zapoznać się z 327-stronnicowym raportem o stanie miasta oraz 168-stronnicowym podsumowaniem, wskazującym stopień realizacji starego opracowania, lecz także odnieść się do informacji zawartych w obu dokumentach. Nikt nikogo nie zmusza do przeczytania całości, choć jednocześnie nikt nie powinien mieć złudzeń, że proponując przedsięwzięcia „w ciemno” sami możemy ograniczać swoją skuteczność.

[pull_quote_center]Głęboko wierzę jednak w to, że przygotowywane od przynajmniej kilku, może kilkunastu tygodni konsultacje społeczne w tak ważnej kwestii można było zorganizować inaczej, uwzględniając ten drobny szczegół, że nie każdy zaangażowany społecznie mieszkaniec Katowic jest przyzwyczajonym do szybkiego pochłaniania twardego urzędniczego języka, powszechnie stosowanego w dokumentach strategicznych, w dodatku w warunkach mocno ograniczonego czasu – pisze Dawid Ślusarczyk.[/pull_quote_center]

Ostatecznie potrzeby mieszkańców powinny być nam dobrze znane, stąd też można by przymknąć oko na tak krótki okres konsultacji, skupiając się na chwaleniu magistratu za zorganizowanie konsultacji jeszcze przed przystąpieniem do prac nad treścią samego dokumentu. To szalenie istotne ułatwienie, które pierwszy raz od wielu lat daje możliwość faktycznego uczestniczenia w ustalaniu przyszłych przedsięwzięć magistratu. Problem w tym, że owe dwa krótkie tygodnie przypadły na Wielki Tydzień oraz uruchomienie procedury budżetu obywatelskiego, która sporą część  zaangażowanych mieszkańców  Katowic pozbawi resztek wolnego czasu.

Pośpiech wrogiem skuteczności

Może mój punkt widzenia dla niektórych jest oznaką malkontenctwa, może znów przesadzam i nic złego się nie dzieje. Głęboko wierzę jednak w to, że przygotowywane od przynajmniej kilku, może kilkunastu tygodni konsultacje społeczne w tak ważnej kwestii można było zorganizować inaczej, uwzględniając ten drobny szczegół, że nie każdy zaangażowany społecznie mieszkaniec Katowic jest przyzwyczajonym do szybkiego pochłaniania twardego urzędniczego języka, powszechnie stosowanego w dokumentach strategicznych, w dodatku w warunkach mocno ograniczonego czasu. Konsultacje mogą być albo koncertem życzeń, albo cennym procesem pozyskiwania dobrze przemyślanych przedsięwzięć, w których określeniu uczestniczą sami mieszkańcy. Pośpiech sprawia, że propozycje i pomysły mieszkańców prawdopodobnie będą bliższe temu pierwszemu.

Pośpiech wrogiem szybkości

Konsultacje społeczne to nie sprint na 100 metrów i byłbym bardzo wdzięczny, gdyby władze Katowic wreszcie uświadomiły sobie że w tej dyscyplinie startuje wiele amatorów. Co jednak najistotniejsze, w tym konkretnym przypadku zupełnie nie liczy się kto zdąży przed wyznaczonym terminem a kto nie, lecz to czy przedsięwzięcia realizowane przez magistrat będą odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom społecznym mieszkańców. W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili zadania na przeszło 56 mln zł. Biorąc pod uwagę wciąż gigantyczny głód inwestycyjny w dzielnicach i to, że w przeciągu kolejnych tygodni zadecydujemy o wydaniu znacznej części spośród prawie 30 miliardów złotych (!), pośpiechu powinniśmy unikać jak ognia.

Warsztaty konsultacyjne

27 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się dodatkowe spotkanie warsztatowe w sprawie aktualizacji Strategii. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Chęć udziału w warsztatach należy zgłaszać do 15 kwietnia 2015 r. pod nr tel. (32) 25 93 654 lub pod adresem mailowym konsultacje@katowice.eu

Informacje o aktualizacji znaleźć można także pod niniejszym linkiem.

http://katowice.eu/Konsultacje/Strony/aktualizacja-Strategii-Rozwoju-Miasta-.aspx

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.