Lawendowa Czytelnika / fot. K. Kalkowski / UM Katowice / Twitter/X
Reklama

Zielony Budżet zmienia Katowice! To część budżetu miasta, która przeznaczona jest na zielone inicjatywy mieszkańców. Do 8 kwietnia mieszkańcy mają czas na składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu.

Pod koniec 2023 roku w Katowicach powstała tzw. Lawendowa Czytelnia w okolicy Biblioteki Śląskiej, chodzi konkretnie o rejon ulicy Powstańców i Damrota. To czytelnia, a jednocześnie strefa relaksu i lawendowej aromaterapii.

Reklama

Od ulicy Damrota posadzono żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej oraz krzewy i dużą ilość lawendy, która będzie intensywnie pachnieć od lipca do sierpnia. Ta odmiana lawendy jest również korzystna dla owadów, ponieważ jest miododajna. Mieszkańcy mogą odpoczywać na ławkach otoczonych trejażem, czyli ścianą z kratek obsadzoną roślinami pnącymi, takimi jak bluszcz i winobluszcz.

Zielony Budżet to forma konsultacji społecznych, w których mieszkańcy zgłaszają swoje potrzeby w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. 

W przypadku zgłaszania projektu do Zielonego Budżetu, nie potrzeba żadnych oświadczeń ani listy podpisów mieszkańców popierających projekt. Zadania zgłasza się na odpowiednim formularzu online (można zgłaszać wiele projektów, ale każdy z nich musi być opisany na osobnym formularzu)

Weryfikacja wniosków

Gdy tylko wypełnione formularze trafią do urzędu podlegają rejestracji i weryfikacji. Sprawdzone zostaną m.in. elementy składowe, które zadecydują czy projekt spełnia warunki umożliwiające realizację. 

Następnie wszystkie pozytywnie zweryfikowane wnioski zostają przekazane do Zespołu Oceniającego, którego zadaniem jest rekomendowanie do realizacji tych projektów mieszkańców, które w najwyższym stopniu wpisują się w założenia Zielonego Budżetu miasta Katowice i charakteryzują się największym wpływem na poprawę środowiska naturalnego na terenie miasta.

Co można zgłosić w ramach Zielonego Budżetu?

Projekty, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury możesz zgłosić zadania takie jak:

  • tworzenie łąk kwietnych;
  • zazielenianie przestrzeni publicznej w sposób usystematyzowany, wspierający tworzenie zielonych korytarzy ekologicznych;
  • systemową rewitalizację zieleni skwerów i parków;
  • tworzenie systemowej opieki dla starych drzew;
  • systemowe prowadzenie nasadzeń drzew i krzewów;
  • systemowe programy dotyczące zwierząt obejmujące np.: edukację o właściwej opiece czy odżywianiu; sterylizację; akcje informacyjne;
  • warsztaty lub działania edukacyjne w zakresie:  ochrony przyrody; ekologii;
  • zakładanie ogrodów deszczowych;
  • małą retencję na terenach skwerów i parków miejskich;
  • działania wspierające obieg zamknięty.

Projekty można zgłaszać tutaj: bo.katowice.eu 

W czterech dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli 715 propozycji. Do tej pory wybranych do realizacji zostało 347 zadań na kwotę przekraczającą 10,5 mln złotych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.