Doświetlone przejście na ul. Stęślickiego / fot. KAW
Reklama

Kolejne przejścia dla pieszych w Katowicach zostaną doświetlone. Ma być bezpieczniej. Efekty prac widać na przejściu dla pieszych przy ul. Stęślickiego, które działa już z nowym oświetleniem.

Statystyki z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprawiają się. W ubiegłym roku w Katowicach odnotowaliśmy 141 wypadków, to o ponad połowę mniej niż 5 lat temu. Dlatego kontynuujemy rozpoczęte działania podnoszące bezpieczeństwo szczególnie  niechronionych uczestników ruchu drogowego. Aktualnie planujemy doświetlić kolejnych 30 przejść dla pieszych. Ponadto realizujemy akcje społeczne, w ramach których edukujemy oraz promujemy noszenie odblasków” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

Od wielu lat Katowice podejmują działania na rzecz poprawy infrastruktury miejskiej. Jednym z kluczowych działań w tym kierunku, jest m. in. doświetlanie przejść dla pieszych. Odpowiednio oświetlone przejścia są niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zwiększają widoczność pieszych dla kierowców, co minimalizuje ryzyko wypadków. Ponadto, poprawa warunków oświetleniowych wpływa pozytywnie na komfort mieszkańców, zachęcając ich do poruszania się po mieście pieszo. Doświetlanie przejść dla pieszych jest elementem realizacji przez prezydenta Katowic Marcina Krupę  umowy z mieszkańcami.

W tym roku do listy doświetlonych przejść dla pieszych dołączyły już przejścia przy ul. Stęślickiego (na wysokości wejścia do Parku Budnioka), przy ul. Lwowskiej w rejonie ul. Woźniaka oraz przy ulicach: Załęskiej 32, Ligockiej 6 i Hetmańskiej. Na tym lista prac się nie kończy. Zlecone zostało też doświetlenie trzech przejść w rejonie Placu Kasprowicza: przy ul. Mruczka, Baczyńskiego i Wolności, wraz z zabudową złącza energetycznego pod imprezy miejskie. Ponadto oświetlenie zyskają przejścia przy ul. Armii Krajowej w rejonie ul. Gajowej i sklepu Biedronka, ul. Piotrowickiej w rejonie sklepu ALDI, ul. Ligockiej w rejonie ul. Wilcze Kąty oraz w rejonie ul. Filarowej, ul. Wilczewskiego w rejonie nr 14 i 24.

„Prace te są niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego, a oświetlone przejścia sprzyjają zwiększeniu widoczności pieszych dla kierowców, co z kolei minimalizuje potencjalne zagrożenia” – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Przejścia doświetlane są także z inicjatywy samych mieszkańców, np. poprzez Budżet Obywatelski. W ramach wykorzystania środków na rok 2024 modernizacją objęto 13 przejść dla pieszych: przy ulicy Ułańskiej i al. Księżnej Jadwigi Śląskiej, ul. Bolesława Chrobrego 37 i 43, Piastów i Bolesława Krzywoustego, Piastów 6 i 22, Tysiąclecia 4, 21, 84, Mieszka I oraz trzy przy ul. Dębowej, na wysokości nr 25, 27 i 53. Dodatkowo zlecono na wniosek radnych Rady Miasta Katowice doświetlenia przy ulicy Załęskiej, Ligockiej i Hetmańskiej.

Oprócz doświetlenia przejść dla pieszych MZUiM w najbliższym czasie będzie też realizował doświetlenie ciągów pieszych przy ul. Orlików na wys. nr 16 – 17, ul. Szopienickiej w rejonie wiaduktu PKP oraz modernizację oświetlenia w rejonie osiedla bloków mieszkalnych przy ul. Kolistej.

Od 2020 roku na terenie Katowic zostało doświetlonych 155 przejść dla pieszych, m.in. przy pl. Miarki, ul. Rolnej i Orkana, ul. Boya Żeleńskiego oraz al. Roździeńskiego – w rejonie ul. Uniwersyteckiej. W ciągu ostatniego roku przeprowadzono prace przy 66 przejściach, co pochłonęło 1,3 mln zł. Te inwestycje nie tylko poprawiły bezpieczeństwo pieszych, ale także przyczyniły się do poprawy estetyki miejskich przestrzeni.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.