Spodek w Katowicach / fot. Anna Ratajczak / Infokatowice.pl
Reklama

W październiku bezrobocie w Katowicach było o przeszło połowę mniejsze niż w całym kraju. Dodatkowo zanotowany został spadek względem sierpnia.

Jak wynika z przedstawionych przez PUP Tychy danych statystycznych w październiku w Katowicach bezrobocie wyniosło 4,8%. W kraju zanotowano 11.3%, w Unii Europejskiej odsetek ten wyniósł dokładnie 10%. Poniżej średniej unijnej znajduje się także całe woj. śląskie z wynikiem 9,6%. Liderem pod względem zatrudnienia pozostaje powiat bieruńsko-lędziński, gdzie zarejestrowanych jako bezrobotnych jest 4,7% mieszkańców. Co ciekawe, w Katowicach w październiku bezrobocie było mniejsze niż w sierpniu.

Reklama

– Między wrześniem a październikiem sektor przedsiębiorstw stworzył ponad 7 tysięcy nowych miejsc pracy, tymczasem w lipcu było to 5 tys. zaś w sierpniu 3,5 tysiąca – tłumaczy Marcin Germanek specjalista ds. zatrudnienia w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego. – Jest to o tyle ciekawe, że zwykle koniec okresu wakacyjnego wiązał się ze wzrostem bezrobocia, gdyż kończyło się zatrudnienie przy pracach sezonowych. Widać zatem, że ożywienie gospodarcze wpłynęło pozytywnie także na rynek pracy – dodaje.

Co ciekawe, Katowice mogą pochwalić się mniejszym bezrobociem niż np. Niemcy, które zajmują drugie miejsce pod tym względem w Europie. U naszych sąsiadów z zachodu bez pracy jest 4,9% ludności. Liderem zatrudnienia jest Norwegia z odsetkiem 3,7%. Najgorzej jest w Grecji (25,9%) i Hiszpanii (24%).

Katowice odrobiły także 0,1% względem lidera – powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Podium w tym rankingu uzupełniają Tychy z wynikiem 5,2%. Najgorzej nadal jest w Bytomiu, gdzie pracy nie ma prawie co piąty mieszkaniec.

Reklama

1 Komentarz

  1. Porównanie katowickiego z niemieckim bezrobotnym może dotyczyć tylko i wyłącznie statystyki (ilości osób). W żadnym razie jakości życia. Choć łączy ich może częściowo fakt, że katowicki (ten prawdziwy) bezrobotny chodzi na posiłki do mniejszości niemieckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.