Reklama

To będzie swoista próba oczyszczenia, a jednocześnie zdobycia jak najszerszych informacji o Pałacu Grudnia. Trwają przygotowania do procesu budynku obecnego Centrum Kultury Katowice. Realizatorzy przedstawienia Dezember Palast Proces poszukują świadków historii budynku, opowieści, zdjęć i filmów związanych z budową Pałacu Grudnia.

Zebrany materiał posłuży twórcom do artystycznego przetworzenia i pokazania czasu, miejsca i ludzi poprzez kontekst symbolicznego, bo odbywającego się w przestrzeni teatralnej, sądu nad budynkiem. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia – Oddział Śląski.
Spektakl nawiązuje do słynnych procesów sądowych wytaczanych budynkom czy przedmiotom. W antycznej Grecji, a później także u Anglosasów, Germanów i Rosjan istniała ciekawa tradycja sądzenia przedmiotów (także budynków), które uznawano winnymi jakiejś zbrodni, gdy nie można było za to osądzić ludzi – ci np. nie żyli. Sytuacje gdy ludzie przelewają na przedmioty swoją złość, dokonują osądów i wykonują wyroki jest obecna do dzisiaj. Przykładem z ostatnich czasów może być berliński Pałac Republiki – pokomunistyczny budynek, który został zburzony. Nieco wcześniej podobny los spotkał willę Goebelsa, gdyż chciano zlikwidować potencjalne miejsce kultu.

Reklama

-Informujemy, że Sąd Krajowy, Wydział XLIV Przestrzeni Kulturowej i Dziedzictwa wzywa na świadków wszystkich zainteresowanych w sprawie przeciwko: budynkowi Centrum Kultury Katowice, dawniej: Górnośląskie Centrum Kultury, dawniej: Estrada Śląska, dawniej: Centrum Kształcenia Ideowo – Wychowawczego Kadr Robotniczych, zawsze: Dezember Palast, plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice. Przedmiotem rozprawy będzie pozyskanie świadectw dotyczących życia pozwanego wraz z wykazaniem, w otwartymi sprawiedliwym przewodzie, ewentualnych zasług i uchybień. Proces ma charakter jawny, publiczny i przeprowadzony zostanie w zgodzie z obowiązującymi normami i procedurami oraz z najlepszą wiedzą o dramaturgii – mówi współtwórca spektaklu, Sebastian Majewski.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w projekcie, wszystkich tych którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami. Zgłoszenia można kierować do Fundacji FOMA, mailowo – fundacja@farmofart.com lub telefonicznie -883 710 012.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.