foto: Ewa Waszut
Reklama

W połowie października odbyło się spotkanie, podczas którego dyskutowano na temat katowickiego budżetu obywatelskiego. Wyniki dyskusji zapisano w raporcie, który zostanie zaprezentowany w niedzielę w Centrum Kultury Katowice.

Z inicjatywy Fundacji Napraw Sobie Miasto i Stowarzyszenia Bona Fides, które zaprosiły do współpracy Urząd Miasta Katowce, 17 października w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek odbyło się spotkanie mające na celu podsumowanie dwóch pierwszych edycji budżetu obywatelskiego w mieście. Wzięli w nim udział wnioskodawcy projektów w poprzednich latach, radni Rad Jednostek Pomocniczych oraz Rady Miasta Katowice, a także pracownicy Urzędu Miasta Katowice i wybranych jednostek organizacyjnych.

Reklama

Uczestnicy spotkania uznali, że budżet obywatelski jest w mieście potrzebny. Zaproponowali jednak wiele zmian, które ich zdaniem mogłyby ten mechanizm poprawić. Wszystkie uwagi mieszkańców umieszczone zostały w raporcie Wnioski mieszkanek i mieszkańców dotyczące mechanizmu budżetu obywatelskiego w Katowicach, który w całości zostanie zaprezentowany w najbliższą niedzielę.

Nie sposób opisać wszystkich propozycji, które znalazły się w w 16-stronicowym raporcie. Poniżej opisujemy kilka, naszym zdaniem najciekawszych:

Procedura BO powinna być przeniesiona w czasie tak, aby można było ją zakończyć przed wakacjami. Wówczas można byłoby ogłaszać przetargi już w styczniu, a projekty realizować w dogodnym dla robót budowlanych terminie. Ponadto radni RJP będą mogli wnioskować o wprowadzenie do budżetu tych propozycji, które nie przeszły w głosowaniu.

Tereny zaznaczone przez urząd jako możliwe do zagospodarowania poprzez projekty z BO okazują się w kolejnych etapach weryfikacji niedostępne. Jest to błąd, który powinien zostać naprawiony poprzez wskazanie innej możliwej lokalizacji, a nie utrwalany przez odrzucenie wniosku.

Należy przygotować procedurę „sprzeciwu” wobec postanowienia urzędników. W 2015 r. jeden z wniosków został odrzucony na etapie weryfikacji merytorycznej, choć regulamin nie dopuszczał takiej możliwości.

Należy zdefiniować górną wartość projektu na poziomie np. 50% puli dzielnicowej, aby nie powstawały projekty, które zgarną całą kwotę, a zrealizowane będą w jednym punkcie obszaru. Ponadto uczestnicy spotkania zastanawiali się, czy nie powinna być równocześnie wyznaczona minimalna wartość, żeby uniemożliwić rozdrobnienie pomysłów, kłopotliwe także na etapie realizacji.

Finansowanie BO nie powinno się odbywać kosztem ograniczenia środków dostępnych do rozdysponowania przez Rady Jednostek Pomocniczych.

Z innych ciekawych wniosków warto wspomnieć, że część uczestników spotkania wskazała, że BO nie powinien być sposobem finansowania podstawowych potrzeb, takich jak naprawy nawierzchni jezdni czy chodników. Urząd Miasta powinien wykonywać wykluczone projekty na bieżąco z innych środków. Pojawiło się również sporo głosów, że z BO nie powinny być finansowane jednostki budżetowe miasta (szkoły, przedszkola, żłobki). Duże zastrzeżenia budzi ponadto fakt głosowania na projekty w filiach miejskich bibliotek publicznych, które zgłaszają swoje propozycje i tym samym automatycznie je faworyzują.

Podczas dyskusji pojawiły się także argumenty za tym, żeby głosować mogły wszystkie osoby mieszkające w mieście. Równocześnie podniesiono, że studenci uczący się w Katowicach powinni mieć możliwość głosowania przede wszystkim na projekty ogólnomiejskie. W ocenie uczestników spotkania należy także obniżyć granicę wiekową przyznającą prawo do głosowania do poziomu 15 lat (uczniowie gimnazjum).

Raport Wnioski mieszkanek i mieszkańców dotyczące mechanizmu budżetu obywatelskiego w Katowicach będzie dostępny do publicznej wiadomości od niedzieli. Jego prezentacja odbędzie się w w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek o godz. 10.00 (Plac Sejmu Śląskiego 2, sala 211, II piętro). Pomimo zaproszenia przez organizatorów, na spotkaniu nie pojawi się niestety prezydent Marcin Krupa.

Reklama

1 Komentarz

  1. Pomimo zaproszenia przez organizatorów, na spotkaniu nie pojawi się niestety prezydent Marcin Krupa – to pokazuje, co nasza władza o tym wszystkim myśli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.