Andrzej Zydorowicz / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Radny chce upamiętnienia lodowiska w Katowicach i zdaje się ma rację. Widzieliście, że na ulicy Bankowej kiedyś było sztuczne lodowisko. Nie byle jakie sztuczne lodowisko, ale pierwsze w Polsce, a 12 w Europie. To właśnie tam grali najlepsi, a kibicowały im tłumy. Chodzi oczywiście o Torkat.

– Torkat położony na dzisiejszej ulicy Bankowej odegrał historyczną rolę w rozwoju polskiego hokeja. Tu grała reprezentacja Polski, .Baildonu” i „Górnika” Katowice, tu wychowało się kilkanaście pokoleń hokeistów i łyżwiarzy figurowych. Obiekt ten był symbolem miasta, a miejsce to zasługuje na tablice pamiątkową, przypominająca istnienie Torkatu do 2003 roku – napisał w interpelacji do prezydenta Katowic Andrzej Zydorowicz, radny PO. – Warto Torkat ocalić od zapomnienia, młodzieży należy uświadomić historyczne miejsce i obiekty, które wpłynęły na rozwój Katowic – dodał.

Reklama

Na odpowiedź władz miasta w tej sprawie trzeba jeszcze poczekać, bo urzędnicy ją analizują, ale trudno tutaj nie przyznać racji radnemu. W końcu Torkat to historia miasta, o której warto pamiętać.

Kawał historii miasta

Torkat / Fot. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach

To pierwsze w Polsce sztuczne lodowisko powstała w Katowicach na ulicy Bankowej. W 1930 roku zbudowała je Pierwsza Brneńska Fabryka Maszyn. Prace rozpoczęto w lipcu 1930 roku, a 6 grudnia otwarto inwestycję. Od tej pory rozgrywano tam mecze międzypaństwowe, odbywały się rewie na lodzie. Bramki na lodowisku strzelali bracia Warwick z Kanady, a swoje umiejętności na tafli prezentowała m.in. norweska łyżwiarka Sonja Henie. Latem Torkat zmieniał się w brodzik dla dzieci.

W czasach PRL-u Torkat rozbudowano, pojawiła się m.in. widownia na 15 tys. miejsc. Latem obiekt zmieniał się w boisko i salę koncertową. Korzystali z niego m.in. koszykarze z Harlem Globetrotters, czy piosenkarka Ella Fitzgerald. Obiekt był też wykorzystywany jako kino letnie, gdzie na 18,5 m ekranie wyświetlano filmy dla nawet 6 tys. osób. Ostatecznie obiekt został zniszczony przez pożar w 1973 roku, miał zostać odbudowany, ale nigdy do tego nie doszło.

Przez długi czas teren, na którym stał Torkat był parkingiem, w 2010 roku rozpoczęto w jego miejscu budowę Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

Radny Zydorowicz ma nadzieje, że miasto uhonoruje ten historyczny obiekt. – Podobną interpelację, złożyłem przed kilkoma laty i mam nadzieję, że tym razem będzie ona skuteczna – dodał rajca.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.