Opera Śląska / fot. Śląskie.pl
Reklama

Opera Śląska w Bytomiu nie do poznania. Zbliża się koniec wartej ponad 60 mln zł inwestycji.  Modernizacja gmachu trwała od 2021 roku, a przebudowano 6 tys. m kw. powierzchni. 

Łączna wartość inwestycji to blisko 63 mln zł.

Reklama

Remont Opery Śląskiej w Bytomiu to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na Śląsku. Jego założeniem jest dostosowanie perły architektonicznej województwa śląskiego do współczesnych standardów. Od 1997 roku budynek przy ulicy Stanisława Moniuszki jest wpisany do rejestru zabytków.

„Prace modernizacyjne w Operze Śląskiej w Bytomiu to jedna z największych w tej chwili inwestycji realizowanych w placówkach kultury w regionie. Co ważne jest to możliwe dzięki wsparciu województwa i środków unijnych. Opera Śląska w Bytomiu to marka sama w sobie, instytucja o wielkim znaczeniu nie tylko dla regionu, ale rozpoznawalna także w kraju i Europie. Artyści z nią związani to laureaci wielu prestiżowych nagród. Pamiętajmy także, że Opera Śląska jako pierwsza w Polsce była obecna w domach dzięki radiowej transmisji „Halki”, w grudniu 1945 roku; również jako pierwsza po wojnie występowała za granicą. Odgrywa zatem również historyczną rolę w krzewieniu kultury w regionie. Prowadzone w niej inwestycje na pewno wzmocnią jej pozycję, czyniąc jeszcze atrakcyjniejszą” – komentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

„Opera jest wielką artystyczno-kulturalną wartością miasta. Tym większa radość, że zyskuje swój blask na nowo. Ten proces zaczął się wiele lat temu, bo jeszcze w 2009 roku od środków z Funduszy Norweskich, niemniej inwestycja właśnie w ostatnich latach, dzięki wsparciu województwa, nabrała tempa” – dodała senator Halina Bieda.

W styczniu 2022 roku rozpoczęły się prace związane z modernizacją Opery Śląskiej. Zabytkowy gmach mieści się przy ul. Moniuszki 21 w Bytomiu. Przebudowane są scena oraz zascenie, tak by spełniały najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy oraz poprawiły możliwości techniczne placówki, dostosowując ją do współczesnych wymogów. Scena ma zapadnię i podnoszony orkiestron. Wyposażona jest w mechanizm obrotowy oraz system zmiany dekoracji – będzie to jedna z najnowocześniejszych scen w Polsce. 

Elementy poprzedniej sceny zostały odrestaurowane, a 

ponieważ są materialnym wyrazem historii miejsca, będą prezentowane gościom gmachu. Zastosowano także tzw. wirtualną akustykę, na którą składają się 64 głośniki. Zbudowano nowe fragmenty budynku, które powiększą jego powierzchnię użytkową oraz czterokondygnacyjny żelbetowy szyb windowy. Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym, a w miejsce stalowego łącznika między budynkami Opery i Filharmonii powstał nowy w konstrukcji żelbetowo-murowej. Wzmocniono fundamenty za pomocą mikropali betonowych. W  kominie scenicznym wykonano nowe stropy żelbetowe stanowiące podstawę podłogi orkiestrionu oraz sceny. Wykonano nowy strop magazynu, w miejsce wyburzonego stropu ceramicznego. By dopasować wysokość pomieszczeń do obowiązujących przepisów, pogłębiono podłogę pomieszczeń pod magazynem scenicznym. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał nowy dach nad magazynem scenicznym i do nowej konstrukcji stalowej podwieszone zostaną belki żelbetowe istniejącej konstrukcji dachu.

„Nie pozostaje nic innego jak czekać na artystów, którzy znów pojawią się na tej scenie. Przyznam, że wręcz nie mogę doczekać się tego momentu” – podsumował prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Budynek Opery Śląskiej znajduje się przy ulicy Stanisława Moniuszki, powstał w 1901 roku według projektu berlińskiego achitekta Aleksandera Böhma. W 1997 roku został wpisany do rejestru zabytków, a od 1945 roku znajduje się w nim Opera Śląska, założona przez Adama Didura.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.