Reklama

W Koszutce – pomiędzy blokami przy ulicy Ordona – rozpoczęła się zielona inwestycja, dzięki której spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu będzie dużo przyjemniejsze. Teren o powierzchni prawie 1 500 m2 zostanie zrewitalizowany – dosadzone zostaną drzewa, krzewy i pnącza, pojawią się także ławki parkowe oraz lampy solarne.

Rozpoczęte prace dotyczą skweru przy ul. Ordona 10A-16A. To teren miejski, którym zarządza Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich wykonany zostanie chodnik z krawężnikami, a także ławki parkowe, by można było przysiąść i zrelaksować się wśród zieleni. By bezpiecznie spędzać tam czas również po zmroku, zamontowane zostaną latarnie parkowe. Co ważne, zdecydowano się na rozwiązanie bardziej ekologiczne, czyli wykorzystujące energię słoneczną. Ten etap ma zostać zakończony z początkiem listopada.

Reklama

– W drugim etapie inwestycji wykonawca ma skupić się na zieleni. Prace rozpoczną się od wymiany warstwy urodzajnej ziemi. Potem odbędzie się rekultywacja istniejących trawników, a ponadto zostaną wykonane nasadzenia drzew, krzewów i pnączy. Zakres prac obejmuje także istniejącą roślinność. Drzewa i krzewy zostaną poddane przycinaniu pielęgnacyjnemu – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Realizacja tego etapu powinna potrwać do początku grudnia. Wartość całej inwestycji to prawie 350 tys. zł.

Zielone działania

KZGM zarządza przede wszystkim budynkami, ale to nie jedyne obowiązki miejskiego zakładu. Dba on również o przestrzeń otaczającą obiekty mieszkalne. Tereny obsadzone roślinnością poprawiają estetykę okolicy i mają ogromne znaczenie dla środowiska, m.in. stając się domem dla owadów i zwierząt oraz wspomagając retencję wody. Dlatego konsekwentnie realizowane są inwestycje, polegające na rekultywacji istniejących zieleńców czy wykonywaniu nowych nasadzeń. To zarówno zadania własne KZGM, jak również wspieranie lokalnych inicjatyw mieszkańców.

Wśród takich działań wymienić można wymienić trwającą od 2020 roku akcję „Łapiemy deszczówkę”. W ramach tego projektu w różnych lokalizacjach montowane są pojemniki podpięte do rynien, w których w czasie opadów atmosferycznych zbierana jest woda. W czasie suchych dni wykorzystuje się ją do podlewania zieleni – robią to zarówno pracownicy miejskich służb, jak i sami mieszkańcy. Do tej pory przy budynkach znajdujących się w zasobie KZGM i Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zamontowano ponad 150 zbiorników o łącznej pojemności ponad 45 tysięcy litrów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.