Reklama

Znowelizowana w 2017 roku ustawa hazardowa pozytywnie wpłynęła na rozwój legalnego hazardu w Polsce. Skutki nowego prawa hazardowego bezpośrednio oddziałują na wpływy do budżetu. W 2023 roku rząd może pochwalić się znaczącym sukcesem. Dochody budżetowe z legalnego hazardu wzrosły o 100 proc. w porównaniu z 2017 rokiem.

Za ⅔ dochodów do budżetu odpowiada polski monopolista w branży – Totalizator Sportowy. Coraz większa popularność legalnego hazardu skutkuje zwiększeniem zatrudnienia w branży, a rosnąca ilość wygranych pozytywnie wpływa na wzrost konsumpcji.

Reklama

Branża hazardowa jednym z tematów XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbywającego się w dniach 24-26 kwietnia 2023 szeroko omawiano temat dynamicznego wzrostu branży hazardowej w ostatnich latach. Dyskutowano także o największych problemach, z którymi musi borykać się branża, w tym z szarą strefą oraz ograniczeniami w reklamowaniu usług hazardowych oferowanych przez legalnych operatorów.

Nie zabrakło także omówienia dotychczasowych sukcesów walki z nielegalnym hazardem oraz wzrostu zainteresowania legalnymi usługami hazardowymi. Wyraźnie wskazują na to liczby – w 2022 roku przychody budżetowe z hazardu wyniosły 5,288 mld zł, czyli wzrosły o 100 proc. w porównaniu z 2017 rokiem (2,643 mld zł).

Szara strefa polskiej branży hazardowej

„Szarą strefą hazardową” nazywane są przede wszystkim sieci nielegalnych salonów gier na automatach oraz kasyna online i zakłady sportowe online bez krajowej koncesji, które oferują swoje usługi polskim graczom. Do walki z nielegalnymi operatorami zaangażowano między innymi CBA, ABW i CBŚ.

Jeszcze w 2016 roku, czyli przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy hazardowej, szara strefa hazardowa stanowiła aż 80 proc. rynku. Obecnie proporcje praktycznie się odwróciły. Zdaniem ekspertów, duży wpływ na zwiększone zainteresowanie legalnym hazardem ma coraz ciekawsza oferta legalnych kasyn online i zakładów wzajemnych oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat legalnego hazardu. Przeczytaj więcej o legalnych kasynach w Polsce, aby dowiedzieć się, jak rozróżnić legalnych dostawców usług hazardowych od tych działających bez licencji.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, udział szarej strefy hazardowej na polskim rynku wyniósł 18 proc. w 2021 roku. To zdecydowanie lepszy wynik niż średnia w całej Unii Europejskiej z wyłączeniem Luksemburga i Malty (26,9 proc.). Szczególnie duży progres widać w zakładach wzajemnych, w których udział szarej strefy wyniósł jedynie 8,2 proc. w 2021 roku. Nieco gorzej rząd radzi sobie z walką z nielegalnymi grami hazardowymi. W 2021 roku szara strefa miała aż 37,7 proc. udziału w branży (wciąż poniżej średniej w UE wynoszącej 39,6 proc.).

Wartość dodana legalnego hazardu w polskiej gospodarce i konieczność zmian

Wzrost przychodów do budżetu to nie jedyny pozytywny skutek rozwoju legalnej branży hazardowej w Polsce. Zmieniają się także wskaźniki zatrudnienia, które w ciągu ostatnich lat wzrosły o 60 proc., a wygrane uzyskiwane przez Polaków w grach hazardowych napędzają konsumpcję.

Nie brakuje jednak głosów, że prężnie zmieniające się środowisko internetowego hazardu wymaga od regulatorów odświeżenia dotychczasowego prawa hazardowego z uwzględnieniem następujących zmian technologicznych, a także nowych metod działania operatorów hazardowych z szarej strefy. Jedną z kwestii, na którą szczególnie naciskają legalni operatorzy jest możliwość szerszego reklamowania swoich usług i promocji, a także informowanie graczy o działalności legalnego kasyna w Polsce.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.