Reklama

Mieszkańcy mieli prawie 200 pomysłów w ramach Inicjatyw Lokalnych. Katowice wybrały 139, które mogą liczyć na wsparcie ze strony miasta w 2023 roku. To pomysły, które nie tylko spełniały warunki formalne, ale także wpisywały się w różne miejskie strategie. 

Przypomnijmy, że w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania w swoim bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji, najczęściej jest to praca społeczna.

Reklama

Po raz pierwszy inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłaszać w 2013 roku, kiedy zrealizowano 4 pomysły mieszkańców, a na ich realizację zabezpieczonych było 100 tys. zł. W 2016 roku prezydent podjął decyzję o zwiększeniu puli inicjatywy lokalnej na poziomie 1 mln zł w związku z rosnącą aktywnością mieszkańców, co pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne narzędzie, z którego chętnie korzystają mieszkańcy. 

„Różnica polega na tym, że przy realizacji inicjatyw lokalnych mieszkańcy angażują się poprzez pracę społeczną – to konieczny element tej formy  współpracy, który jest oceniany na etapie weryfikacji wniosków. Niejednokrotnie mieszkańcy wnoszą też wkład rzeczowy, wykorzystując swój sprzęt domowy czy specjalistyczny podczas działań w ramach inicjatywy, a czasem również wkład finansowy pozyskany ze źródeł prywatnych lub publicznych” – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych. Od 2013 r., kiedy po raz pierwszy uruchomiono tę formę współpracy miasta z mieszkańcami, wsparcie w ramach tego programu uzyskało 535 inicjatyw, w tym 120 pomysłów z ostatniej edycji. Nie byłoby inicjatywy lokalnej bez silnego zaangażowania mieszkańców. Przykładowo, w 2021 roku, w 105 inicjatywach mieszkańcy wnieśli 26 552 godziny pracy społecznej.

Podobnie jak w poprzednich latach, w tym roku również najwięcej zaakceptowanych inicjatyw dotyczy obszaru kultury – 75, następne 45 inicjatyw będzie realizowanych w obszarze edukacji i sportu, 15 – przy udziale wydziału polityki społecznej, 3 – przy wsparciu wydziału kształtowania środowiska oraz 1 w wydziale zarządzania kryzysowego. 

„Inicjatywy lokalne integrujące katowiczan pojawią się praktycznie w każdej dzielnicy, choć najwięcej będzie ich w Szopienicach – Burowcu (18), na Zawodziu (16), w Piotrowicach-Ochojcu (13), na Ligocie-Panewnikach oraz Giszowcu (12), na Załężu (11), na Koszutce (9), w Bogucicach (8)” – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej.

Wśród pomysłów wybranych w jedenastej edycji są zajęcia kreatywne dla mieszkańców Katowic, w tym warsztaty kulinarne, zielarskie, szycia, malarstwa,  florystyczne, plastyczne rękodzieła, teatralno – muzyczne, muzyczno-rytmiczne, taneczne, ruchowe warsztaty plenerowe, warsztaty dla seniorów arteterapeutyczne z elementami rozwojowymi i terapeutycznymi, festyny szkolne i rodzinne, imprezy integracyjne i spotkania międzypokoleniowe, turnieje oraz zajęcia sportowe dla rodzin, rajdy rowerowe, pikniki – w tym ekologiczny, kurs saamoobrony dla kobiet, renowacja Ogrodu Koszyckiego, edukacja w zakresie koegzystencji zwierząt domowych z ludźmi, spotkania literackie i podróżnicze, koncerty, w tym koncerty muzyki biesiadnej, kino plenerowe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.