Kontrola ITD / fot. WITD Katowice
Reklama

 Ciężarówki z opadami w centrum Katowic. Nie były odpowiednio zabezpieczone i oznakowane, były za to przeciążone. Przedsiębiorcy grozi teraz kara nawet 54 tys. zł.

Dwa pojazdy z ładunkami ziemi i kamieni zostały zatrzymane na ulicy Francuskiej w rejonie lotniska „Muchowiec”, ładunek nie był zabezpieczony plandekami. Pojazdy nie były oznakowane, że transportują odpady, choć zostały zgłoszone do odpowiedniego systemu (BDO).

Reklama

„Pojazdy te przewoziły w niezabezpieczonej plandeką skrzyni ładunkowej ziemię z wykopu, która wystawała ponad krawędzie burt. Pojazdy zatrzymano, a następnie skierowano na miejsce kontroli umożliwiające dokonanie ważenia. Szczegółowa kontrola przewożonego ładunku wykazała, że przewożona mieszanina ziemi i kamieni stanowi odpad (o kodzie 17 05 04). Weryfikacja danych w elektronicznym systemie BDO wykazała, że przedsiębiorca zgłosił kontrolowane przewozy odpadów do systemu, jednakże obydwa pojazdy nie były oznakowane wymaganymi tablicami z napisem „ODPADY”. Z tytułu naruszenia przepisów o przewozie odpadów przedsiębiorcy będzie grozić niestety maksymalna przewidziana ustawą o transporcie drogowym kara, czyli 12 tys. zł z każdej z tych dwóch kontroli” – informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach.

Pojazdy ważyły też średnio ponad 20 procent ponad swoją dopuszczalną masę – tj. 32 tony. To tego przekroczony został nacisk osi podwójnych napędowych o ponad 43% i ponad 50 %. Dopuszczalny to 18 ton.

„Z uwagi na przekroczenia parametrów o ponad 20 % kara za tego typu naruszenie to – zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym – 15 tys. zł – w każdym z dwóch przypadków” – informuje ITD.

Po kontroli pojazdy nie mogły odjechać, więc kierowca zmuszony został zorganizować przeładunek odpadów na dodatkowy pojazdy.

Łączna kara, która mu grozi to 54 tys. zł

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.