Reklama

 W Katowicach podnieśli opłaty za śmieci, mieszkańcy blokowisk ciągle nie wiedzą jak segregować odpady

A. Maciaszczyk

Śmieci / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

 W Katowicach podnieśli opłaty za śmieci, mieszkańcy blokowisk ciągle nie wiedzą jak segregować odpady. To problem, bo jak zaznaczają w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, śmieciarki wożą często powietrze, ponieważ butelki czy plastikowe pojemniki nie ważą dużo ale zajmują miejsce. To m.in. przez to szybko zapełniają się pojemniki na odpady, rosną też koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w Katowicach.

W listopadzie 2019 roku radni przegłosowali podwyżki opłat z odbiór śmieci. Od stycznia 2020 mieszkańcy płacą więcej za odbiór odpadów z 14 zł za odpady segregowane miasto podnosi cenę do 21,30 zł. Za brak selektywnej zbiórki odpadów (odpady zmieszane) opłata wzrosła o ponad 100 procent, czyli z 20 zł do 42,60 zł.

Z informacji podanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach wynika, że mieszkańcy naszego miasto rocznie produkują więcej śmieci niż średnia krajowa – chodzi o około 50 kg więcej śmieci w skali roku.

Reklama

W 2019 roku mieszkaniec Katowic wyprodukował średnio około 375* kilogramów odpadów. Nieznacznie wzrosła ilość odpadów selektywnie zbieranych. Liczba udostępnionych mieszkańcom pojemników do selektywnej zbiórki wynosi już niemal 5900 sztuk, z czego aż 162 to nowoczesne pojemniki pólpodziemne. W 2019 roku wydano mieszkańcom również ponad 1,5 mln sztuk worków na odpady selektywnie zebrane ( szkło, makulatura, tworzywa i bio)” – wynika z podsumowania roku przygotowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Z początkiem roku MPGK udostępniło także na swojej stronie harmonogram wywozu odpadów na rok 2020 w formie wyszukiwarki: www.mpgk.com.pl/dla-mieszkancow.

W Katowicach wszystko wrzucają „do jednego worka”

Katowice mają duży problem z segregacją odpadów, przez to rosną koszty całego systemu.

– W 2019 roku zaobserwowaliśmy wzrost ilości selektywnie zbieranych odpadów odbieranych od mieszkańców Katowic. W stosunku do roku ubiegłego o ok. 10% . Jednak w dalszym ciągu nie są to wielkości satysfakcjonujące, a odpady trafiające do nas są niestety znacznie zanieczyszczone. Stosunkowo dużo potencjalnych surowców w dalszym ciągu znajduje się w pojemnikach na odpady zmieszane, zwłaszcza przy zabudowie wielorodzinnej. Niestety mieszkańcy w dalszym ciągu nie mają także świadomości, że niezgniecione odpady kartonowe i plastikowe zajmują dużo miejsca, co powoduje szybkie przepełnianie pojemników i generuje olbrzymie koszty logistyczne. Mówiąc obrazowo – śmieciarki bardzo często wożą więcej powietrza niż odpadów – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

MPGK stosuje m.in. pojemniki półpodziemne. W tej chwili na terenie miasta funkcjonuje ich już 225 z czego 162 służą do selektywnej zbiórki a do pozostałych – trafiają odpady zmieszane.

Łącznie MPGK udostępnia mieszkańcom już niemal 5900 pojemników do selektywnej zbiórki. Najwięcej – zgodnie z zapotrzebowaniem – tych na metale i tworzywa sztuczne.

Mieszkańcy Katowic zapłacą więcej. Radni przegłosowali podwyżki

Reklama

5 KOMENTARZE

  1. Chętnie udostępniłbym zdjęcie, jak wyglądają kosze “do segregacji”. Na >100 mieszkań 4 pojemniki. Średnio raz w tygodniu śmieci wywalają się na chodznik. Jak tu cokolwiek segregować?

  2. Ci to jest 10 procent u nas w kujawsko pomorskim ,jest taka mała mieścina o nazwie Rypin tam to jest dopiero wszystko drogie ,najdroższa woda w całej Polsce a śmieci o 100procent w górę ,i tak wiele że czy ,benzyna ,gaz itp.tu dopiero jest metropolia

  3. I tak mało płacą – Mikołów 18 zł za osobę (segregowane), 36 zł niesegregowane.
    Od marca podwyżka na 23 zł segregowane, 46 zł niesegregowane.

  4. “Z informacji podanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach wynika, że mieszkańcy naszego miasto rocznie produkują więcej śmieci niż średnia krajowa – chodzi o około 50 kg więcej śmieci w skali roku.” – Dlatego, że nikt nie weryfikuje deklaracji z faktyczną liczbą osób. Jeśli ktoś deklaruje mniej osób, żeby mniej płacić, to średnia na osobę rośnie. Cwaniacy i kombinatorzy w tym kraju żyją najlepiej, bo nikt ich nie sprawdza. Tworzymy mnóstwo różnych przepisów, szkoda tylko, że w większości martwych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 23 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

css.php
Ładowanie