Budżet Obywatelski / fot. UM Katowice
Reklama

Które dzielnice i projekty najlepiej wypadły w tegorocznym Budżecie Obywatelskim? Padł rekord frekwencyjny, bo prawie 19 procent mieszkańców oddało głosy na projekty. Najliczniej głosowali mieszkańcy Murcek, Kostuchny i Dąbrówki Małej. Na co oddawali głos mieszkańcy, którzy w tym roku mieli do dyspozycji 31,5 mln zł?

W tym roku było na co głosować – aż 255 zadań lokalnych i 32 ogólnomiejskich walczyło o poparcie mieszkańców. Odnotowano rekordową frekwencję 18,89%, co oznacza, że w porównaniu do zeszłorocznej edycji wzrosła ona o 2,09 punkty procentowe (w V edycji frekwencja wyniosła 16,8%). Częściej głosowały panie  – aż 56% głosów należało do kobiet. Najstarsza uczestniczka miała 101 lat, najmłodszym głosującym za pośrednictwem rodziców było niespełna miesięczne dziecko.

Reklama

–  Dziękuję za duże zaangażowanie zarówno katowiczanom, którzy pisali projekty, jak i wszystkim głosującym, których było aż 52 296. Osoby te udowodniły, że budżet obywatelski jest świetnym narzędziem rozwijania dzielnic Katowic i wpływu na życie społeczności lokalnych – mówi prezydent Marcin Krupa. – Przez ostatnie pięć lat zrealizowaliśmy w Katowicach ponad 500 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Pomaga nam to budować i wzmacniać społeczeństwo obywatelskie. Jeśli ktoś korzysta z wodnego placu zabaw, drogi rowerowej czy ławeczki osiedlowej, na którą wcześniej głosował, to później chętniej uczestniczy w następnych edycjach budżetu obywatelskiego i namawia do tego samego swoich sąsiadów – dodaje prezydent.

Najchętniej głosowali mieszkańcy Murcek (42,68%), Kostuchny (39,26%) i Dąbrówki Małej (33,64%). Tym samym do tych najaktywniejszych dzielnic, zgodnie z decyzją prezydenta, trafią w przyszłym roku dodatkowe, bonusowe środki – prawie 60 tys. zł dla Murcek, 36 tys. zł dla Kostuchny oraz 24 tys. zł dla Dąbrówki Małej.

Projekty, których chcą mieszkańcy

Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskała koncepcja polepszenia warunków bytowych psów w katowickim schronisku dla bezdomnych zwierząt, która zebrała aż 19 727 głosów mieszkańców. Koszt realizacji projektu wyniesie 700 tys. zł. Drugie miejsce zajął projekt dotyczący zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostuchnie w Katowicach, na który oddano 18 442 głosów (wartość zadania 1,2 mln zł), natomiast trzecie miejsce, dzięki 15 958 głosom, przypadło dla zadania o wartości 2,1 mln zł polegającego na stworzeniu wodnego placu zabaw na Osiedlu Tysiąclecia.

Najwięcej głosów wśród projektów lokalnych, tj. takich, na które mogli głosować wyłącznie mieszkańcy danej dzielnicy, otrzymał z projekt z Osiedla Tysiąclecia „Budowa i remont chodników na Osiedlu Tysiąclecia”, który otrzymał aż 5 457 głosów.

Rowerzystów na pewno ucieszy fakt, że mieszkańcy zdecydowali o realizacji 5 nowych stacji wypożyczalni rowerów, które zostaną ulokowane w czterech dzielnicach Katowic: Śródmieście (1), Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (1), Dąb (2), Bogucice (1). Powstaną także nowe ścieżki rowerowe – dzięki projektowi ogólnomiejskiemu połączenia rowerowego Strefy Kultury z Koszutką oraz projektowi lokalnemu dla jednostki pomocniczej Osiedle Paderewskiego-Muchowiec polegającego na rozbudowie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Granicznej i wyznaczeniu sierżanta rowerowego do ul. Krasińskiego.

Zadowoleni mogą się też właściciele i miłośnicy czworonogów. Poza wybranym największą ilością głosów projektem ogólnomiejskim, powstaną również nowe psie wybiegi: przy ulicy Wczasowej i Bieszczadzkiej na Ligocie-Panewnikach, Dąbrówce Małej i Murckach. Mieszkańcy poparli też wniosek powiększenia psiego parku przy ul. 11 Listopada w Szopienicach-Burowcu.

​Wśród mieszkańców aktywny udział w BO brali także miłośnicy sportu. Już niedługo będzie można skorzystać z pumptracku, czyli zapętlonego toru do jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce. To za sprawą projektu z pierwszego miejsca w dzielnicy Koszutka – „Pamp-Pong Park Koszutka. Strefa sportu dla każdego”, którego koszt wyniósł 150 000 zł. Natomiast projekt „AKTYWNIE NA MAROKO. Zajęcia rekreacyjne KAJAK POLO” posłuży aktywizacji lokalnej społeczności Osiedla Tysiąclecia.

Zadanie z zakresu szeroko rozumianej kultury wybrali m.in. mieszkańcy Piotrowic-Ochojca, gdzie w Miejskim Domu Kultury „Południe” zostanie utworzona Wypożyczalnia Gier Planszowych. Będzie to dodatkowe wsparcie tej inicjatywy, wybranej również w głosowaniu na projekty ogólnomiejskie (M/18/VI). Z kolei mieszkańcy Osiedla Witosa będą mogli uczestniczyć w kolejnych imprezach kulturalnych, a to za sprawą sprawdzonego już cyklu wydarzeń zawartych w projekcie #LOOK 3 / Dom Kultury na Witosa (2020).

Pełne wyniki głosowania dostępne są tutaj. Do 8 października trwa etap zbierania uwag i propozycji zmian w procedurze Budżetu Obywatelskiego.

Zadania o charakterze ogólnomiejskim wybrane przez mieszkańców do realizacji:

  LICZBA

GŁOSÓW

NR ID ORAZ TYTUŁ ZADANIA WARTOŚĆ ZADANIA
1 19 727 M/21/VI – Polepszenie warunków bytowych psów w katowickim schronisku dla bezdomnych zwierząt 700 000 zł
2 18 442 M/02/VI – „Bezpieczne Katowice” – Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostuchnie w Katowicach 1 200 000 zł
3 15 958 M/37/VI – Wodny Plac Zabaw na Osiedlu Tysiąclecia 2 100 000 zł
5 9 107 M/23/VI – Zielone Załęże i 100 drzew dla Witosa 350 000 zł
10 4 232 M/05/VI – II Piano Tężnia Festiwal 25 000 zł
11 2 407 M/58/VI – Doposażenie Wodnego Placu Zabaw w Dolinie Trzech Stawów 75 000 zł
12 2 281 M/18/VI – Wypożyczalnia Gier Planszowych w Katowicach 30 000 zł
14 2 263 M/13/VI – Połączenie rowerowe Strefy Kultury z Koszutką 250 000 zł
17 1 815 M/14/VI – Toaleta miejska w Parku Budnioka – „WC na ASZY” 250 000 zł
23 1 112 M/11/VI – Zakup nowości książkowych dla Filii 35 Obcojęzycznej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach 12 000 zł
29 581 M/01/VI – Dzień Seniora (na) Fest – dwudniowy festyn dla Seniorów z Bogucic i Zawodzia 16 400 zł
Reklama

1 Komentarz

 1. Dzień dobry
  Nie głosowałam w tym roku ponieważ czuję się oszukana na projekcie, który wygrał dwa lata temu. Pod adresem poniżej
  jest projekt, na który wtedy głosowałam z całą rodziną i który wygrał. Chodzi o budowę parkingu. Parking istotnie powstał, ale mieszkańcy budynku przynależnego ogrodzili go szlabanami bez możliwości wjazdu aut z przeciwnej strony ulicy. Tak więc nadal mieszkam w bloku z pięcioma klatkami i zaledwie ośmioma miejscami parkingowymi. Parkują tu, również pracownicy pobliskich miejsc pracy i studenci UŚ.
  Tu link:
  http://www.bo.katowice.eu/Projekty/Strony/Ziele%C5%84-i-parking-w-sercu-Koszutki.aspx

  Pozdrawiam
  Rozgoryczona mieszkanka Koszutki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.