W ostatnich latach na skrzyżowaniu ulic Pod Młynem i Milowickiej w Dąbrówce Małej dochodziło do duże ilości wypadków. Potwierdzają to policja oraz ochotnicza straż pożarna. By zaradzić sytuacji drogowcy zamontowali progi zwalniające. Jednak według mieszkańców to jedynie półśrodek i proponują, by wybudować tu rondo.

Chodzi o skrzyżowanie ulic Pod Młynem i Milowickiej. Ulica Milowicka jest drogą podporządkowaną względem ulicy Pod Młynem, ale kierowcy często ignorują znak „stop”, doprowadzając do kolizji i wypadków. Wielokrotnie ucierpiały też ogrodzenia sąsiednich posesji. Duże natężenie wypadków w ostatnich latach potwierdzają ochotnicze straże pożarne, biorące udział w akcjach ratowniczych. Sprawę władzom Katowic od lat sygnalizują mieszkańcy Dąbrówki Małej, a także lokalna rada dzielnicy (Rada Jednostki Pomocniczej nr 14 Dąbrówka Mała).

Reklama

W celu poprawy bezpieczeństwa w ostatnim czasie zostały zamontowane progi zwalniające – najpierw na ul. Pod Młynem, a następnie na ul. Milowickiej. Są to progi wyspowe, które mają nie utrudniać przejazdu autobusom. Część mieszkańców wolałaby jednak w tym miejscu widzieć rondo, które upłynniłoby ruch.

W tej sprawie interpelację złożyła także na początku marca br. radna miejska Patrycja Grolik (KO), która twierdzi, że według mieszkańców progi to rozwiązanie połowiczne, częściowo poprawiające bezpieczeństwo.

– W przekonaniu mieszkańców zasadne wydaje się rozważenie propozycji, by w tym miejscu powstało skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Rondo poprawi bezpieczeństwo oraz spowoduje, że ruch będzie tu bardziej płynny. Proszę o wnikliwe rozpatrzenie tej propozycji, a jednocześnie – mając na uwadze przyjęty i obowiązujący już budżet miasta na 2019 rok – proszę o rozpatrzenie mojego wniosku przy konstruowaniu projektu budżetu Katowic na 2020 rok – napisała w swojej interpelacji radna Patrycja Grolik.

Władze Katowic nie udzieliły jeszcze odpowiedzi na wniosek radnej; mają na to dwa tygodnie.

3 KOMENTARZE

  1. Temat ten już od 4 lat wałkuje Rada Dąbrówka Mała – Rada Jednostki Pomocniczej nr 14 Rada posiada niejeden pomysł na udrożnienie Dąbrówki Małej łącznie z kolejnym rondem koło Koscioła, prawoskretem z Milowickiej na Strzelców Bytomskich rozszerzeniem wyjazdu na S86 w stronę Katowic, połączeniem ul. Budowlanych ect.. Brak środków w UM, problemy z projektami, częściowa odpowiedzialność GDDKiA, w pewnym miejscu również niechciejstwo decydentów spowalnia te procesy o kolejne lata. Rozwiązanie sygnalizacji świetlnej przy DK 86 z Hallera mieliło się ponad 5 lat z tego co pamiętam ( tak kiedyś go nie było i były same stłuczki na stopie koło dzisiejszego Komandora).
    PS wg ostatnich danych za mało miejsca na rondo plus autobusy przegubowe na ul. Milowickiej 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 27 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.