Dawny ratusz w Szopienicach / fot. Piotr Brzezina

Katowice nie wyremontują gmachu dawnego ratusza w Szopienicach. Władze Katowic poinformowały, że nie będzie remontu budynku dawnej siedziby szopienickiego ratusza położonego przy ul. Wiosny Ludów 24. Prośby o modernizację gmachu od wielu lat są kierowane do władz przez lokalną radę dzielnicy, o sprawę dopytywała także jedna z miejskich radnych.

Chodzi o zabytkowy modernistyczny obiekt dawnego ratusza w Szopienicach, pochodzącego z 1928 roku. Obiekt służy obecnie m.in. jako siedziba przychodni lekarskiej oraz Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec (tzw. rada dzielnicy). Do 2015 roku mieścił się tu także referat Urzędu Stanu Cywilnego. W świadomości mieszkańców do dziś obiekt określany jest jako „ratusz”, gdyż przez wiele lat był siedzibą Urzędu Gminy Szopienice, a następnie Urzędu Miasta Szopienice (o czym informuje stosowna tablica, umieszczona we wnętrzu budynku).

Obecnie obiekt jest zarządzany przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Jednak stan budynku pozostawia wiele do życzenia. Od wielu lat Rada Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec zwraca się do władz miasta o kompleksową modernizację obiektu. W tej sprawie ostatnio interpelację złożyła także radna miejska Patrycja Grolik (KO).

– Obiekt przy ul. Wiosny Ludów 24 w przekonaniu mieszkańców wymaga remontu. Zabytkowy obiekt dawnego szopienickiego ratusza jest ważnym historycznym obiektem dla tej dzielnicy, a także przykładem architektury modernistycznej. Niestety obiekt jest w złym stanie technicznym i wizualnym. Jednocześnie zasadne wydaje się przystosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza jeśli chodzi o wejście boczne do siedziby Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec, która ma swoją siedzibę na II piętrze ww. obiektu – napisała w swojej interpelacji Patrycja Grolik.

Władze Katowic już udzieliły odpowiedzi radnej miejskiej. Remontu nie będzie ze względu na „brak środków finansowych”.  W odpowiedzi udzielonej przez wiceprezydenta Bogumiła Sobulę czytamy, że: „brak jest możliwości realizacji przedmiotowego zadania w roku bieżącym z uwagi na ograniczenia finansowe. Jednocześnie informuję, że Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach będzie czynił starania, aby ująć realizację przedmiotowego zadania w planach finansowych na lata przyszłe”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.