Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu na wybrany przez siebie cel? W poniższym wpisie znajdziesz informacje czym jest kredyt gotówkowy, jak go wziąć krok po kroku oraz jak działa kalkulator kredytowy.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który jest w ofercie banków. Myślisz o pożyczce – sprawdź tanie kredyty gotówkowe. Sam proces działania jest niezwykle prosty. 

Reklama

Środki z kredytu mogą zostać przeznaczone na wybrany przez siebie cel – może być to wymarzony wyjazd na wakacje, na remont, na auto. Nie ma konieczności wskazywania celu, czy też dokumentowania zakupu. Kredyt gotówkowy sprawdzi się w przypadkach, gdy nie chce się pożyczać środków od bliskich, z zakładu pracy czy w firmie pozabankowej. Bank decyduje się na udzielenie kredytu po wcześniejszym sprawdzeniu:

 • dochodów,
 • stażu pracy,
 • historii spłacanych zobowiązań,
 • wielkości posiadanego majątku oraz innych wydatków.

Bank sprawdza również, czy dany kredytobiorca będzie w stanie spłacać zobowiązanie w terminie.

Wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć na kilka sposobów: w oddziale banku, poprzez infolinię, za pośrednictwem strony internetowej, a także porównywarki produktów finansowych.

Kredyt gotówkowy krok po kroku 

Proces ubiegania się o tani kredyt gotówkowy jest niezwykle prosty i składa się z kilku kroków. Są to:

 1. Określenie kwoty i okresy kredytu gotówkowego. 
 2. Porównanie ofert kredytów gotówkowych. Pomoże w tym ranking banków, który aktualizowany jest praktycznie co miesiąc.
 3. Wypełnienie wniosku o kredyt. Należy uzupełnić go o własne, podstawowe dane tj.: imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, stan cywilny, informacje o dochodach i zatrudnieniu, informacje o wydatkach, aktualnie spłacanych kredytach oraz pozostałych zobowiązaniach. 
 4. Oczekiwanie na decyzję kredytową. Najczęściej decyzja jest podejmowana w ciągu godziny, maksymalnie są to 2-3 dni. 
 5. Podpisanie umowy kredytowej. Można tego dokonać w oddziale banku, z pomocą kuriera lub przez internet.
 6. Środki przesyłane są na konto. Najczęściej następuje to jeszcze tego samego dnia.

Jak działa kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy jest to proste narzędzie, które pozwala obliczyć przybliżoną ratę kredytu uwzględniając kwotę kredytu oraz okres jego spłaty. Publikowany jest ranking banków, który uwzględnia również takie kwestie jak: oprocentowanie, RRSO, czy inne opłaty.

Pojęcia związane z kredytem, które warto znać

Decydując się na kredyt gotówkowy należy poznać znaczenia wyrazów, które znajdują się w ofertach tj.

 • oprocentowanie,
 • prowizja,
 • rata,
 • koszt kredytu,
 • RRSO.

Aby się nie pogubić, należy przeanalizować każdy z nich. W przypadku oprocentowania banki często reklamują 0% oprocentowania, jednak kredyt jest drogi. Dzieje się tak, ponieważ bank narzuca inne opłaty w przypadku wzięcia kredytu gotówkowego.

Kolejne pojęcie to prowizja za udzielenie finansowania. Co ważne jej wartość w żaden sposób nie jest regulowana prawnie. Inaczej jest w przypadku wspomnianego wcześniej oprocentowania, którego wartość zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego nie może być wyższa niż 7,2%. Niektóre prowizje banków wynoszą nawet ponad 20%. W rankingu kredytów umieszcza się również pozostałe opłaty, aby zobaczyć realną kwotę do spłaty oraz poznać, ile szacunkowo będzie wynosić miesięczna rata oraz ogólna kwota, którą należy zwrócić bankowi.

Inną opłatą jest również ubezpieczenie, którego kwota może być dodawana do raty kredytu. Najczęściej nie jest to jednak obowiązkowa opłata. Rata kredytu jest również zależna od RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Wszystkie te koszty decydują o całościowej kwocie do spłaty.

Korzystaliście już z kalkulatora kredytowego?

1 Komentarz

 1. O kredytach gotówkowych warto wiedzieć tyle, żeby trzymać się od nich z daleka. Niech banki najpierw stworzą atrakcyjne oferty. Jak stopy procentowe poszły w dół, to prowizja za udzielenie kredytu i opłata przygotowawcza w górę. Suma summarum zawsze minimum 20% więcej trzeba oddać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.