Jarmark Bożonarodzeniowy z lewej, z prawej Ewa Lipka, rzecznik Urzędu Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Miasto utrudnia dostęp do informacji w sprawie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Po prawie dwóch tygodniach od naszego pytania o umowę z organizatorem Jarmarku Bożonarodzeniowego, ten startuje dzisiaj na Rynku w Katowicach, otrzymaliśmy odpowiedź, która co najmniej dziwi – to właściwie brak odpowiedzi, ale ważny jest tutaj kontekst, bo chodzi o miejskie pieniądze.

W zeszłym roku informowaliśmy o tym, że Miasto Katowice zapłaciło 19,5 tys. zł (netto) prywatnej firmie aby zorganizowała Jarmark Bożonarodzeniowy w 2016 roku. Firma mogła w dodatku zarabiać na wynajmie stoisk w trakcie imprezy. Wtedy też ustaliliśmy, że w innych miastach jak np. w Tychach, Krakowie czy Rybniku, to miasta zarabiają na jarmarkach.

Reklama

Ile natomiast kosztowało wynajęcie stoiska w Katowicach? – Koszty wynajmu stoiska na jarmarku pozostają objęte tajemnicą handlową – tłumaczył nam w zeszłym roku Marek Kijak z firmy Jarmarki Śląskie.

Miasto utrudnia

7 listopada zapytaliśmy w magistracie o umowę z firmą Jarmarki Śląskie oraz czy miasto będzie uczestniczyło w innych wydatkach w związku z organizacją Jarmarku Bożonarodzeniowego w Katowicach.

Po 13 dniach otrzymaliśmy odpowiedź od rzeczniczki katowickiego magistratu Ewy Lipki. Odpowiedź dotarła do nas mailowo – tutaj warto przypomnieć, że rzeczniczka nie odbiera od nas telefonu, kontakt z nią możliwy jest tylko po przez maila.

– Odpowiadając na Pana pytanie przesłane mailowo w dniu 7 listopada – informuję, że na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych podpisanych umów z wykonawcami, którzy braliby jakikolwiek udział w organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego. W kwestii umowy na organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego należy zwrócić się bezpośrednio do instytucji za nią odpowiedzialnej – napisała nam Ewa Lipka.

Taką odpowiedź po 13 dniach uznaliśmy po prostu za kpinę, zwłaszcza, że bez problemu uzyskaliśmy te informacje w zeszłym roku od pracowników Biura Prasowego. Więc zapytaliśmy rzeczniczkę:

„Ja rozumiem, że nie jest w stanie sobie Pani poradzić z tematem, z którym w zeszłym roku poradzili sobie bez problemu pracownicy Biura Prasowego, więc może Pani się uda tam po pomoc lub przyzna, że celowo utrudnia dostęp do informacji?”.

– Na każde zapytanie przesyłam odpowiedzi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – odpisała nam rzecznik magistratu. W czwartek dopytywaliśmy ją w trakcie sesji Rady Miasta Katowice o to dlaczego utrudnia dostęp do informacji. – Działamy zgodnie z prawem – usłyszeliśmy.

Oczywiście o umowę będziemy dalej wnioskować.

Katowice płacą za organizację, gdy inni na tym samym zarabiają. Kontrowersje wokół Jarmarku Bożonarodzeniowego

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.