FOTO: Regionalne Centrum Wolontariatu
Reklama

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbyła się gala podsumowująca projekt Centrum Wolontariatu Szkolnego, w ramach którego w 50 szkołach województwa promowano wolontariat i animowano działalność szkolnych klubów wolontariatu.

Ponad 130 osób, w tym wolontariusze, opiekunowie szkolnych klubów wolontariatu wzięło udział w gali podsumowującej projekt Centrum Wolontariatu Szkolnego. Najpierw było oficjalnie, potem muzycznie. Najważniejsza, wiadomość – ogłoszenie wyniku konkursu na najlepiej przeprowadzoną akcję wolontariacką.

Reklama

W końcu padło to oczekiwane zdanie „Pierwsze miejsce zajęło…. Gimnazjum nr 1 im. Janusza Korczaka w Lędzinach, którego uczniowie zorganizowali piknik integracyjny. Gimnazjaliści zaprosili do swojej szkoły osoby niepełnosprawne i przygotowali dla nich liczne rozrywki, w tym m.in. pokaz mody z lat 60 i i pokaz mody eko. Były też występy zespołu tanecznego, wspólne tańce i śpiewanie oraz wiele innych atrakcji.

Była jeszcze jedna nagroda. Specjalne wyróżnienie przyznano dla VII LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach za zorganizowanie zabawy integracyjnej pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”. Do szkoły zaproszeni zostali uczniowie szkoły specjalnej, dla których przygotowano bajkowy świat: świetlica zamieniła się w kolorową krainę, a sami uczniowie przebrali się w stroje na modę dworu królewskiego. Sami przygotowali poczęstunek (również bajkowy), warsztaty plastyczne, taneczne, modowe. Do współpracy zaprosili fundację dr Clown która puszczała wielkie bańki. Podczas akcji dzieci niepełnosprawne mogły też jeździć na dwóch kucykach – Jacku i Agatce.

Na konferencji spotkali się wolontariusze z różnych miast aglomeracji śląskiej, różnych szkół, wszystkich łączy ogromny zapał do pomagania, wrażliwość i otwarte serca. Organizują dyskoteki, koncerty, mecze na rzecz swoich niepełnosprawnych kolegów, zapraszają przedszkolaków, wspierają hospicjum, opiekują się zwierzakami w schroniskach. – Lubię pomagać – stwierdziła po prostu jedna z wolontariuszek.

– W ramach projektu uczyliśmy młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, jak prowadzić szkolne kluby wolontariatu – mówi Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu. – W projekcie wzięło udział 50 szkół z różnych części województwa. Najważniejsze jest dla nas to, że pomimo zakończenia projektu, kluby nadal działają i w obecnym roku szkolnym możemy się spodziewać wielu ciekawych inicjatyw z ich strony – dodaje Skupień.

Po konferencji młodzi wolontariusze brali udział w różnych warsztatach. Poszerzali swoją wiedzę między innymi z komunikacji, planowania i zarządzania czasem oraz organizowania społecznościowego. Był też warsztat o konieczności zachowania równowagi między dawaniem i braniem. W ramach wolontariatu można nauczyć się wielu różnorodnych umiejętności, zarówno współpracy w grupie, jak i malowania twarzy, chodzenia na szczudłach, prowadzenie zabaw z dziećmi. Każdy daje ile potrafi i chce i bierze dla siebie to, co wybiera i co dla niego ważne.

Ale wolontariat to przede wszystkim duże emocje, wzruszenie, radość, satysfakcja. I to właśnie podkreślali wolontariusze, że uśmiech osób, którym pomagają, to dla nich największa nagroda.

Centrum Wolontariatu Szkolnego było projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Mocni Razem oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.