FOTO: Stowarzyszenie MOST
Reklama

Finiszuje projekt Ponad granicami walczymy z barierami, w ramach którego podjęto próbę aktywizacji społeczno – zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– Praca, staże, wolontariat oraz godziny warsztatów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wsparcie psychologiczne i prawne dla ich rodziców. Działanie Śląskiego Forum Osób Zaangażowanych w Aktywizację Osób z Niepełnosprawnością. Wizyty studyjne i stworzenie na ich bazie modelu „Aktywnej Firmy”. Seminaria i warsztaty upowszechniające model, skierowane dla pracodawców – tak w telegraficznym skrócie opisuje działania w ramach projektu Ponad granicami walczymy z barierami jego koordynatorka Agnieszka Kurda.

Reklama

Zanim uczestnicy projektu rozpoczęli swoją aktywność w rzeczywistym miejscu pracy, w swoich stowarzyszeniach uczestniczyli w licznych warsztatach, między innymi: małej gastronomii, szycia czy konserwatorskich. Z jednej strony zajęcia te pozwoliły im nauczyć się podstaw zawodu, a z drugiej – przełamać wiele oporów np. przed publicznymi wystąpieniami. – Sukcesem jest to, że jedna osoba z niepełnosprawnością została zatrudniona, 12 osób skierowano na miesięczne staże zawodowe. Pozyskano 10 płatnych zleceń z firm zewnętrznych, a kilkoro uczestników projektu na pewien czas zostało wolontariuszami – wylicza Kurda.

Co ważne osoby z niepełnosprawnością uczestnicząc w projekcie Ponad granicami walczymy z barierami przełamały pewne stereotypy. Sami pracodawcy nie ukrywali najpierw obaw związanych z przyjęciem niepełnosprawnych do siebie, ale z czasem przekonali się do swoich nowych pracowników. Z kolei dla niepełnosprawnych ważne było wyjście z domu, uświadomienie sobie, iż potrafią sami podróżować komunikacją miejską i są komuś potrzebni. Warto zauważyć, że także rodzice/opiekunowie zyskali na uczestnictwie w projekcie, bowiem dla nich prowadzone były warsztaty wzrostu kompetencji oraz spotkania motywacyjne. W ich trakcie mogli rozmawiać z psychologami, prawnikami, seksuologami itp. o ważnych dla nich kwestiach.

Głównym i bardzo ważnym rezultatem projektu jest model „Aktywnej Firmy”, który zakłada rozwój różnego typu placówek – działających na rzecz osób z niepełnosprawnością – w stronę prowadzenia przez nie działalności gospodarczej i odpłatnej. Dzięki temu niepełnosprawni mogliby otrzymywać za swoją pracę pieniądze. Zadaniem kadry zarządzającej ma być pozyskanie zleceń i takie kierowanie placówką, aby przynosiła zysk. – Mamy nadzieję, że te podmioty będą chciały rozwijać się w kierunku biznesowym, zatrudniając osoby z niepełnosprawnością – dodaje Kurda.

Projekt Ponad granicami walczymy z barierami współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Rozpoczął się w kwietniu 2012 roku i kończy 30 lipca 2014 roku. Jego liderem jest Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST. Partnerami są Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” z Rudy Śląskiej, Stowarzyszenie Na Rzecz Wspomagania Osób z Niepełnosprawnością i Ich Otoczenia „Razem” z Rybnika oraz GSE Gesellschaft für Soziale Dienstleistungen Essen mbH z Nadrenii Północnej-Westfalii.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.