Start biegu przy pomniku W. Korfantego / fot. KAW
Reklama

W Katowicach odbędzie się bieg im. Wojciecha Korfantego. W niedzielę duże utrudnienia na terenie miasta. Bieg na 10 km wystartuje przy pomniku patrona biegu na pl. Sejmu Śląskiego, metę zaplanowano na Muchowcu. 

Festiwal odbędzie się 14 kwietnia. O godzinie 13.00 biegacze ruszą z Placu Sejmu Śląskiego, na którym znajduje się pomnik Wojciecha Korfantego. Stamtąd ulicami: Lompy, Krasińskiego, Graniczną i Sikorskiego dobiegną do Doliny Trzech Stawów, której alejkami prowadzi większość trasy, by po przebiegnięciu łącznie 10 km przekroczyć linię mety na Muchowcu. Tutaj też odbędą się biegi dla dzieci i młodzieży, które rozpoczną się o godz. 14.00. Biegi te odbędą się na dystansach: 50 (dla dzieci do lat 6), 100 (7 i 8 lat), 200 (9 i 10 lat), 400 (11 i 12 lat) i 600 metrów (13-15 lat) w kategoriach zarówno dziewcząt jak i chłopców. 

Reklama

Organizatorzy przewidzieli również nagrody w postaci pamiątkowych medali, które otrzymają wszyscy uczestnicy. Dla najszybszych zawodników przewidziane są również puchary, bony podarunkowe oraz w przypadku biegu na 10 km nagrody pieniężne. – Do startu w biegu na dystansie 10 km mamy 700 uczestników, natomiast w biegach dla dzieci i młodzieży zgłosiło się ponad 300 zawodników. Zachęcamy do kibicowania na całej trasie, a w szczególności w okolicach mety na Muchowcu. To wsparcie z pewnością pomoże biegaczom w pokonaniu ostatnich metrów – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach. – Dodatkowo na Muchowcu na kibiców i uczestników wydarzenia będą czekały strefy tematyczne z licznymi atrakcjami – dodaje dyrektor.

Strefa Decathlonu, a więc strefa zabaw i gier z przygotowanym torem przeszkód dla najmłodszych zlokalizowana będzie obok mety. Natomiast za metą biegu na 10 km zlokalizowana zostanie Strefa Fundacji Promocji Nauki i Sportu Akademickiego oraz Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego. Tutaj dla chętnych uczestników biegu studenci fizjoterapii przygotują stanowiska do odnowy biologicznej i masażu. Natomiast przy torze, na którym będą odbywały się biegi dla dzieci zlokalizowana zostanie Strefa Laserowych Potyczek, dostępna od 10:00 do 16:00, umożliwiająca rywalizację w laserowym paintballu. 

W związku z organizacją wydarzenia i zlokalizowaniem biura zawodów w budynku Instytucji Kultury – Katowice Miasto Ogrodów, część Placu Sejmu Śląskiego będzie wyłączona z użytkowania od 13 kwietnia. Biuro zawodów będzie czynne 13 kwietnia w godz. 9.00-14.00 (bieg na 10 km i biegi dla dzieci) oraz 14 kwietnia w godz. 9.00-12.45 (bieg na 10 km). W niedzielę na Muchowcu uruchomione zostanie biuro zawodów biegów dla dzieci, które będzie czynne w godz. 12.00-13.45. 

Czasowe wstrzymanie ruchu samochodowego wystąpi na trasie biegu, a więc ulicach: Lompy, Wojewódzkiej, Krasińskiego, Granicznej i Sikorskiego od godz. 13.00 do przebiegnięcia ostatniego zawodnika jednak nie później niż do 13.30. Na części ul. Trzech Stawów oraz na parkingu na Muchowcu będą występowały ograniczenia w ruchu w godz. 13.00-15.00. 

Depozyt znajdować się będzie w autobusie, który przejedzie ze startu na metę. Będzie on dostępny dla biegaczy w godz. 9.00-13.00 na Plac Sejmu Śląskiego oraz w godz. 13.15-15.30 przy mecie na Muchowcu.

Wojciech Korfanty jako postać ważna dla historii Katowic jest honorowany w przestrzeni miasta na wiele sposobów. Aleja Wojciecha Korfantego jest jedną z głównych arterii drogowych Katowic. Odsłonięty w 1999 roku pomnik Wojciecha Korfantego znajdujący się na placu Sejmu Śląskiego jest miejscem ważnych uroczystości o charakterze państwowym i regionalnym. Natomiast w 2018 roku, z okazji 100-lecia wystąpienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu, podczas którego upomniał się o Górny Śląsk i podkreślił jego znaczenie dla odradzającego się państwa polskiego, na budynku przy ul. Reja 6 odsłonięto mural będący odzwierciedleniem portretu Wojciecha Korfantego z archiwalnej fotografii. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.