Oświetlone przejście w rejonie skrzyżowania Armii Krajowej i Marzanny / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Budżet Obywatelski zmienia Katowice. Sprawdzamy jak. Do 8 kwietnia mieszkańcy mają czas na składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. Można w ten sposób poprawić m.in. bezpieczeństwo w mieście. Tak zrobiono choćby w kwestii przejść dla pieszych. 

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu zamontowano ledowe oświetlenie 9 przejść dla pieszych w Podlesiu. To znacząco poprawiło poziom bezpieczeństwa na drogach. Jak wynika z danych policji, spada liczba osób, które straciły życie na katowickich drogach w wyniku zdarzeń drogowych. To jeden z pożyteczniejszych sposobów wykorzystania przez mieszkańców Budżetu Obywatelskiego. Do 8 kwietnia można składać projekty w tegorocznej edycji.

Reklama

W 2023 roku w Katowicach wzrosła liczba kolizji drogowych i tym samym rannych w kolizjach drogowych w porównaniu do 2022 roku. Spadła za to liczba osób, które straciły życie w wypadkach. Spadła też ilość samych wypadków drogowych na terenie Katowic. Patrząc szerzej, od 2019 roku sytuacja na drogach w mieście się znacząco poprawia. 

„W 2023 r. na terenie Katowic odnotowano spadek liczby wypadków drogowych natomiast wzrosła liczba kolizji, czyli zdarzeń charakteryzujących się mniejszymi obrażeniami ciała uczestników tych zdarzeń. W okresie od stycznia do grudnia 2023 roku na drogach nadzorowanych przez Komendę Miejską Policji w Katowicach zaistniało 145 wypadków drogowych, w tym jednocześnie zgłoszono 5437 kolizji drogowych” – poinformowała katowicka policja.

[screen z wykresu przedstawiającego statystyki policji odnośnie wypadków w Katowicach ] 

Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest Budżet Obywatelski. Tak zrobiono z 9 przejściami dla pieszych w rejonie ul. Armii Krajowej i Uniczowskiej w Podlesiu. 

„Po zmroku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz podczas opadów deszczu, piesi są mało widoczni. Dodatkowo, często na Podlesiu wieczorami pojawia się mgła” – czytamy w opisie projektu. Ten zyskał przychylność mieszkańców i został zrealizowany. Za wdrożenie go w życie był odpowiedzialny Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach, całość kosztowała przeszło 247 tys. zł. 

Odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych jest ważne z wielu powodów, zarówno dla pieszych, jak i kierowców:

  • Poprawa widoczności: Dobre oświetlenie pomaga kierowcom dostrzec pieszych z większej odległości, co jest szczególnie istotne w nocy lub przy złej pogodzie. Dzięki temu kierowcy mają więcej czasu na zareagowanie i zatrzymanie pojazdu przed przejściem.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa: Przejścia dla pieszych odpowiednio oświetlone są mniej narażone na wypadki. Piesi czują się bezpieczniej, wiedząc, że są widoczni dla kierowców, co zachęca ich do korzystania z przejść zamiast przechodzenia w innych, potencjalnie niebezpiecznych miejscach.
  • Redukcja liczby wypadków: Statystyki pokazują, że większość wypadków z udziałem pieszych zdarza się po zmroku. Poprawne oświetlenie może znacznie zmniejszyć liczbę takich zdarzeń.
  • Poprawa poczucia komfortu i bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej: Oświetlone przejścia dla pieszych przyczyniają się do zwiększenia ogólnego poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców, co jest ważne dla jakości życia miejskiego.
  • Zapobieganie przestępczości: Dobrze oświetlone przejścia i otoczenie mogą również odstraszać potencjalnych przestępców, co dodatkowo wpływa na poprawę bezpieczeństwa publicznego.

Projekty do tegorocznej edycji BO można zgłaszać tutaj. Jeszcze do 8 kwietnia. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.